Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 20:00

"Fed drží ekonomiku v putách." Trump povedal, o koľko by mali klesnúť sadzby

  • Donald Trump v Bielom dome povedal, že centrálna banka drží americkú ekonomiku svojou menovou politikou v putách.
  • Silný dolár poškodzuje amerických výrobcov a Fed by mal úrokové sadzby opäť znížiť, napriek tomu, že tak urobil na ostatnom zasadnutí koncom júla.
  • Fed v prípade ďalších redukcií plánuje opatrné kroky, očakáva sa, že sadzby bude upravovať o 0,25 percentuálneho bodu.
Donald Trump a Jerome Powell
Zdroj: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump nepoľavuje vo svojich útokoch voči americkej centrálnej banke a najnovšie priamo navrhol, v akej miere má Federálny rezervný systém (Fed) znížiť úrokové sadzby. Podľa Trumpa by ich banka mala skresať rovno o celý percentuálny bod.

Trump opäť kritizoval Fed

Trump v Bielom dome novinárom povedal, že "centrálna banka drží americkú ekonomiku svojou menovou politikou v putách".

Silný dolár poškodzuje amerických výrobcov a Fed by mal úrokové sadzby opäť znížiť, napriek tomu, že tak urobil na ostatnom zasadnutí koncom júla. Zníženie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov do pásma 2,00 % - 2,25 % predstavuje prvú redukciu sadzieb od roku 2008.

Trumpovo navrhované zníženie úrokových sadzieb o celý percentuálny bod by bolo omnoho výraznejšie skresanie sadzieb, než očakávajú investori, ktorí vzhľadom na eskaláciu obchodného sporu USA s Čínou očakávajú do konca roka tri redukcie.

Fed plánuje opatrné kroky

V prípade, že by sa tak stalo, všetky tri redukcie by spolu znamenali zníženie sadzieb v porovnaní so súčasným stavom o 0,75 percentuálneho bodu.

Trump nespresnil, ako si predstavuje postup Fedu pri takom drastickom znížení úrokových sadzieb. Redukcia o percentuálny bod naraz by bola dramatická, takéto kroky sa robia zvyčajne v mimoriadne vážnej ekonomickej situácii.

Fed, naopak, v prípade ďalších redukcií plánuje opatrné kroky, očakáva sa, že sadzby bude upravovať o 0,25 percentuálneho bodu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.