Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2019, 00:00

Ponuka finančníkov Tkáča a Křetínského na prevzatie Metra neuspela

  • EPGC vstúpila do spoločnosti Metro vlani, kedy jej akcie klesli na rekordné minimum v reakcii na zhoršenie výhľadu hospodárenia kvôli slabým výsledkom v Rusku.
  • Kedysi rozsiahly maloobchodný konglomerát v posledných rokoch prešiel reštrukturalizáciou a zameral sa na veľkoobchodné aktivity.
Ponuka finančníkov Tkáča a Křetínského na prevzatie Metra neuspela
Zdroj: archív

Ponuka investičnej skupiny EP Global Commerce (EPGC) českého podnikateľa Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáča na prevzatie nemeckej obchodnej firmy Metro neuspela, pretože neprilákala dostatočný počet akcií. Oznámila to EPGC. Ponuka vypršala v stredu.

Podmienkou pre jej platnosť bolo, že si EPGC vďaka nej zaistí minimálne 67,5 percenta kmeňových akcií Metra. Tento limit sa však nedosiahol.

​Ak by sa sčítali akcie Metra, ktoré už EPGC vlastní, s akciami od investorov pripravených akceptovať ponuku, predstavoval by ich podiel na celkovom počte kmeňových akcií Metra len 41,7 percenta, uviedla firma v dnešnej tlačovej správe.

EPGC predložila návrh na prevzatie Metra v polovici júna, za každú kmeňovú akciu podniku ponúkla 16 eur. Vedenie Metra však ponuku odmietlo a proti prevzatiu sa postavili tiež niektorí akcionári.

Ponuka celý podnik ohodnotila na 5,8 miliardy eur, vedenie firmy ju ale považovalo za príliš nízku. Křetínský už vo štvrtok uviedol, že ponuka zrejme nebola úspešná, a potvrdil, že EPGC ju nemieni zvýšiť.

Dodal však, že je otvorený všetkým možnostiam. Chce byť dlhodobým investorom nemeckého podniku, ale musí vidieť, ako sa spoločnosť bude vyvíjať v budúcnosti. Teraz si spoločnosť, čo sa stane s plánovaným predajom divízie hypermarketov Real a s plánom na nájdenie partnerov pre podnikanie v Číne.

EPGC vstúpila do spoločnosti Metro vlani, kedy jej akcie klesli na rekordné minimum v reakcii na zhoršenie výhľadu hospodárenia kvôli slabým výsledkom v Rusku.

Kedysi rozsiahly maloobchodný konglomerát v posledných rokoch prešiel reštrukturalizáciou a zameral sa na veľkoobchodné aktivity. Predal obchodné domy Kaufhof a oddelil do samostatnej skupiny Ceconomy predaj spotrebnej elektroniky. Skupina Metro má v 26 krajinách vyše 770 veľkoobchodov Cash & Carry, ktoré zamestnávajú vyše 150-tisíc ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.