Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2019, 07:17 Aktualizované dňa 10.08.2019 o 09:45

MMF sa nezhoduje s tvrdením USA, že Čína manipuluje s menou

Spojené štáty prvýkrát od roku 1994 oficiálne označili Peking za menového manipulátora.

MMF sa nezhoduje s tvrdením USA, že Čína manipuluje s menou
Zdroj: Reuters

Medzinárodný menový fond (MMF) vo výročnom hodnotení čínskej ekonomiky potvrdil svoj názor, že hodnota čínskej meny je zhruba v súlade s ekonomickými faktormi. Pekingu však odporučil, aby presadzoval flexibilnejší výmenný kurz a menej intervencie.

Postoj fondu je v rozpore s tvrdením administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Čína s kurzom domácej meny manipuluje. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

Riaditeľ oddelenia MMF pre Čínu James Daniel uviedol, že pri hodnotení čínskej hospodárskej politiky zistil, že výmenný kurz jüanu vlani "nebol výrazne nadhodnotený ani podhodnotený". Čínu však vyzval, aby zverejňovala informácie o menových intervenciách.

Čína oslabila jüan 

​Trump minulý týždeň oznámil, že od 1. septembra zavedie dodatočné desaťpercentné clá na tovar z Číny, ktorého ročný dovoz do Spojených štátov dosahuje 300 miliárd dolárov (268 miliárd eur).

Čína následne nechala domácu menu jüan voči doláru oslabiť na najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov. Spojené štáty potom prvýkrát od roku 1994 oficiálne označili Peking za menového manipulátora.

Americký minister financií Steven Mnuchin nedávno vyhlásil, že sa chce obrátiť na MMF, aby Washingtonu pomohol korigovať nekalé podnikateľské výhody spôsobené menovými zásahmi Pekingu. Daniel však odmietol povedať, ako MMF na žiadosť odpovedal. Vyhlásil, že rokovania s americkým ministerstvom financií o niekoľkých otázkach pokračujú.

Konflikt môže môže ohroziť stabilitu Číny

MMF v správe varoval, že zhoršenie obchodného napätia s USA môže ohroziť ekonomickú a finančnú stabilitu Číny, čo by vyžadovalo, aby vláda zaviedla nové opatrenia na podporu fiškálnej politiky. Ak by USA uvalili 25-percentné clo na zostávajúci čínsky dovoz za 300 miliárd USD, znížilo by to v nasledujúcich 12 mesiacoch ekonomický rast krajiny asi o 0,8 percentuálneho bodu. To by malo výrazne negatívny vedľajší vplyv po celom svete. Daniel podľa agentúry Reuters dodal, že plánované desaťpercentné clo na tento tovar, ktoré má byť uplatňované od 1. septembra, môže znížiť rast o 0,3 percentuálneho bodu.

Väčšia flexibilita výmenného kurzu by mohla Číne pomôcť vyrovnať sa s vonkajším tlakom a uvoľniť menovú politiku, aby sa mohla zamerať na domáci dopyt. Čína by tiež podľa Daniela mala pokročiť so štrukturálnymi reformami svojej politiky, vrátane otvorenia viac sektorov zahraničnej konkurencii a obmedzenia úlohy štátu v niektorých odvetviach. O to sa usiluje aj Trumpova vláda.

Obchodný konflikt medzi USA a Čínou už dlhšiu dobu vyvoláva obavy ohľadne vývoja svetovej ekonomiky. MMF predpokladá, že rast čínskej ekonomiky v tomto roku spomalí na 6,2 percenta z vlaňajších 6,6 percenta. So spomaľovaním hospodárskeho rastu v Číne počíta fond tiež v nasledujúcich dvoch rokoch, kedy by ekonomika mala vzrásť o šesť percent. V roku 2022 sa má tempo rastu HDP ďalej znížiť a dosiahnuť 5,7 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.