Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 11:16

Apple padol z trónu. Rebríček najväčších firiem sveta má po siedmich rokoch nového lídra

  • Súhrnná trhová kapitalizácia stovky najväčších firiem sveta sa v roku 2019 dostala na rekordnú hodnotu 21 biliónov dolárov.
  • Dominanciu amerických technologických firiem na čele rebríčka podčiarkuje umiestnenie Amazonu, Alphabetu a Facebooku v prvej šestke.
Apple padol z trónu. Rebríček najväčších firiem sveta má po siedmich rokoch nového lídra
Zdroj: koláž HN

Najväčšou firmou sveta je Microsoft, ktorý po siedmich rokoch zosadil z prvej pozície Apple.

Trhová kapitalizácia Microsoftu je 905 miliárd dolárov a Applu 896 miliárd. Dominanciu amerických technologických firiem na čele rebríčka ešte podčiarkuje umiestnenie Amazonu, Alphabetu a Facebooku v prvej šestke.

Dostať sa medzi nich dokázala len na piate miesto Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta. Vyplýva to z dnes zverejneného rebríčka PwC Global Top 100.

Súhrnná trhová kapitalizácia stovky najväčších firiem sveta sa v roku 2019 dostala na rekordnú hodnotu 21 biliónov dolárov, čo medziročne znamená päťpercentný nárast. Zároveň je to však spomalenie oproti predchádzajúcemu desaťpercentnému rastu.

Väčšina zo stovky najväčších firiem pochádza z USA. Sídlo ich tam má celkom 54 a na celkovej trhovej kapitalizácii sa podieľajú dokonca 63 percentami.

Rebríček najväčších firiem podľa trhovej kapitalizácie

Názov spoločnosti Trhová kapitalizácia 2019 Trhová kapitalizácia 2018
Microsoft 905 miliárd dolárov 703 miliárd dolárov
Apple 896 miliárd dolárov 851 miliárd dolárov
Amazon.com 875 miliárd dolárov 701 miliárd dolárov
Alphabet 817 miliárd dolárov 719 miliárd dolárov
Bekshire Hathaway 494 miliárd dolárov 492 miliárd dolárov
Facebook 476 miliárd dolárov 464 miliárd dolárov
Alibaba 472 miliárd dolárov 470 miliárd dolárov
Tencent 438 miliárd dolárov 496 miliárd dolárov
Johnson & Johnson 372 miliárd dolárov 344 miliárd dolárov
Exxon Mobil 342 miliárd dolárov 316 miliárd dolárov

Naopak ohodnotenie európskych aj čínskych firiem zastúpených v rebríčku sa znížilo o päť respektíve štyri percentá. Prvýkrát sa v rebríčku objavila firma zo Saudskej Arábie a návrat zaznamenala aj India, ktorá má teraz medzi stovkou najväčších dokonca dve firmy.

Zvyšujú svoj náskok

"Dominanciu Spojených štátov má na svedomí najmä rastúca sila prvých štyroch umiestnených hráčov, ktorí každoročne zvyšujú svoj náskok pred zvyškom rebríčka," uviedol expert z poradenského oddelenia PwC ČR Antonín Koukolík.

"To je spôsobené najmä ich schopnosťou inovovať a prinášať zákazníkom nové služby a produkty. Americké firmy dominujú rebríčku dlhodobo vďaka tradícii akciových trhov a veľkosti americkej ekonomiky. Veľkosť a vyspelosť národného trhu tiež uľahčuje prechod americkej spoločnosti z lokálnej na globálnu úroveň. Určite však ďalej porastú v rebríčku i spoločnosť z Číny ako napríklad Alibaba," dodal Koukolík.

Amazon dosiahol najväčšie zhodnotenie

Technologické firmy sa postarali o 27 percent celkovej trhovej kapitalizácie rebríčka. Výrazný medziročný rast (o 15 percent) zaznamenali najväčšie firmy z oblasti zdravotníctva a telekomunikácií. Naopak o tri percentá pokleslo ohodnotenie firiem z finančného sektora.

Najväčšie zhodnotenie za posledných desať rokov zaznamenal Amazon, ktorý je v očiach burzových investorov teraz o 843 miliárd cennejší.

V relatívnom porovnaní zvíťazil Netflix, ktorý sa stihol zhodnotiť o 6081 percent. Rebríček sa za desať rokov obmenil takmer z polovice, keď sa v ňom udržalo 53 firiem.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.