Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2019, 12:07

Spor medzi Tokiom a Soulom narastá, Kórea zruší Japonsku obchodné výhody

Juhokórejské ministerstvo obchodu oznámilo, že plánuje vyradiť Japonsko zo svojho zoznamu preferovaných obchodných partnerov.

Spor medzi Tokiom a Soulom narastá, Kórea zruší Japonsku obchodné výhody
Zdroj: TASR/AP

Po eskalácii konfliktu medzi USA a Čínou sa obchodný spor zostruje aj medzi Južnou Kóreou a Japonskom.

Po rozhodnutí Tokia zo začiatku augusta vyradiť Južnú Kóreu z takzvaného "bieleho zoznamu" krajín s preferenčným obchodným štatútom plánuje Soul urobiť odvetný krok.

Juhokórejské ministerstvo obchodu v pondelok oznámilo, že plánuje vyradiť Japonsko zo svojho zoznamu preferovaných obchodných partnerov, voči ktorým uplatňuje minimálne reštrikcie.

Ako informovalo, na tomto zozname bude Japonsko už len do konca augusta. Je to odveta za krok Tokia na začiatku mesiaca vyradiť Južnú Kóreu zo zoznamu krajín s preferenčným obchodným štatútom.

Japonsko už v júni podráždilo Soul tým, že sprísnilo kontroly na vývoz citlivých materiálov, ktoré juhokórejské firmy používajú napríklad pri výrobe čipov a displejov.

Následne 2. augusta vyradilo Južnú Kóreu zo svojho zoznamu krajín s preferenčným obchodným štatútom, pričom poukázalo na výrazný pokles dôvery.

Napätie medzi krajinami, ktorých vzťahy sú poznačené koloniálnou nadvládou Japonska v rokoch 1910 - 1945, zvýšilo rozhodnutie juhokórejského najvyššieho súdu, podľa ktorého by japonské firmy mali kompenzovať juhokórejské obete nútených prác z obdobia druhej svetovej vojny.

To Japonsko odmieta s tým, že táto otázka bola vyriešená dohodou o normalizácii vzťahov v roku 1965.

Najnovšie rozhodnutie Soulu o vyradení Japonska zo zoznamu krajín s preferenčným obchodným štatútom bude znamenať napríklad dlhší proces pri vybavovaní povolení juhokórejských firiem na vývoz niektorých materiálov a produktov do Japonska.

Juhokórejský minister obchodu Song Jon-mu však dodal, že v prípade záujmu Tokia o rozhovory je pripravený s japonskými predstaviteľmi rokovať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.