Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 12:13

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku pokračuje v poklese, je najnižšia za osem rokov

Analytici predpovedali oveľa miernejší pokles.

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku pokračuje v poklese, je najnižšia za osem rokov
Zdroj: Reuters

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku v auguste opäť klesla, dostala sa tak na najnižšiu úroveň od konca roku 2011. Vyplýva to z prieskumu inštitútu ZEW.

Hospodárske vyhliadky Nemecka podľa inštitútu podkopáva eskalácia obchodného konfliktu medzi Spojenými štátmi a Čínou aj rastúca pravdepodobnosť odchodu Británie z Európskej únie bez dohody.

Index dôvery v auguste klesol na mínus 44,1 bodu z júlových mínus 24,5 bodu. Dostal sa tak najnižšie od decembra 2011.

Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali oveľa miernejší pokles, a to na mínus 28,5 bodu. "Ukazovateľ ekonomickej nálady signalizuje výrazné zhoršenie vyhliadok nemeckej ekonomiky," uviedol prezident inštitútu Achim Wambach.

Nemecký štatistický úrad v stredu zverejní údaje o vývoji nemeckej ekonomiky v druhom štvrťroku. V prvom kvartáli sa hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka zvýšil 0,4 percenta, v druhom štvrťroku však mnoho ekonómov počíta s poklesom.

"Prieskum ZEW prináša ďalší jasný varovný signál recesie pre nemeckú ekonomiku," uviedol analytik Uwe Burker zo spoločnosti LBBW Research.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe. Nemecká vláda predpokladá, že v celom tomto roku tempo hospodárskeho rastu v Nemecku spomalí na iba 0,5 z vlaňajších 1,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.