Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 00:00

Cola s drogou mala slúžiť ako liek

Pre to, aby uspeli, boli ochotní prekračovať všetky hranice. Nekalé praktiky, pochybné obchody či podvody. Temné začiatky veľkých firiem, o ktorých možno neviete.

Cola s drogou mala slúžiť ako liek
Zdroj: Reuters

V človeku vyvoláva eufóriu, zvyšuje sebavedomie, energiu i libido, znižuje napätie a únavu. Na druhej strane zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje činnosť srdca, sťahuje cievy, poškodzuje mozgovú kôru a rozleptáva nosovú priehradku. Po chvíli od užitia môže takisto nastúpiť depresívna nálada či bludová parazitóza. Teda stav, keď má človek pocit, že mu pod kožou behajú chrobáky či iný hmyz a ktorý môže viesť k sebapoškodzovaniu.


Všetky spomenuté pocity a nálady vyvoláva kokaín – droga, ktorú v roku 1922 vyhlásili Spojené štáty za ilegálnu. A zároveň jedna zo zložiek, ktorú v tých časoch mala The Coca-Cola Company zahrnúť do receptúry svojho slávneho kolového nápoja

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.