Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 09:47

Čínsky priemysel rástol najpomalšie za posledných 17 rokov

Aktivita čínskeho priemyslu naďalej slabne napriek množstvu prorastových opatrení zavedených v minulom roku.

Čínsky priemysel rástol najpomalšie za posledných 17 rokov
Zdroj: Reuters

Čínsky výrobný priemysel vzrástol v júli medziročne o 4,8 percenta, teda najpomalšie za viac ako 17 rokov.

Tempo rastu spomalilo z júnových 6,3 percenta a bolo slabšie, než čakali analytici, ktorí odhadovali, že priemyselná výroba v Číne spomalí len na 5,8 percenta.

Správu dnes zverejnil čínsky štatistický úrad. Na výsledku sa odrazilo zostrenie obchodnej vojny medzi Čínou a Spojenými štátmi, ktoré v máji prudko zvýšili niektorá dovozné clá.

Aktivita čínskeho priemyslu naďalej slabne napriek množstvu prorastových opatrení zavedených v minulom roku.

Podľa agentúry Reuters sa tak množia dohady, či bude treba prísť s ďalšími, ešte mocnejšími prorastovými nástrojmi aj za cenu hlbšieho dlhu.

Podľa analytika hongkonskej spoločnosti Macquarie Group Larryho Hu čínska ekonomika stimuláciu potrebuje. "Myslím, že by mohla prísť ku koncu tohto roka," povedal ekonóm agentúre Reuters.

Rast čínskeho maloobchodu v júli spomalil na 7,6 percenta z júnových 9,8 percenta. Na vine je predovšetkým ochladenie automobilového trhu.

Analytici agentúry Reuters v priemere očakávali, že sa maloobchodné tržby v júli zvýši o 8,6 percenta. Číslo 7,6 je horšie ako ich najpesimistickejšie odhady.

Obavy z eskalácie obchodného konfliktu priviedli minulý týždeň Čínu k rozhodnutiu oslabiť domácu menu jüan na najnižšiu hodnotu za viac ako desať rokov.

Spojené štáty následne po prvýkrát od roku 1994 oficiálne označili Čínu za menového manipulátora.

Budúci mesiac by mali nadobudnúť účinnosť nové dovozné clá na asi polovicu čínskeho tovaru zo zoznamu Washingtonu, ktorý cieli na dovážané čínske výrobky v celkovom objeme 300 miliárd dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.