Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 00:00

Donald Trump prináša Vianoce uprostred leta

Plánované zavedenie 10-percentných ciel na čínsky tovar sa presunie o tri mesiace, Biely dom totiž nechce pokaziť vianočné nákupy Američanov.

Donald Trump prináša Vianoce uprostred leta
Zdroj: Reuters

Počas augusta zrejme na Vianoce nemyslí nikto. Teda okrem amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý nechce Američanom pokaziť vianočné nákupy. Rozhodol sa preto, že plánované zavedenie 10-percentných ciel na vybraný čínsky tovar presunie zo začiatku septembra až na 15. decembra.


Stalo sa tak krátko po tom, ako spolu dotelefonovali čínsky vicepremiér Liou Che s americkým splnomocnencom Robertom Lighthizerom, ktorému sekundoval americký minister financií Steven Mnuchin. „Odloženie ciel na vybrané produkty spolu s faktom, že k podpísaniu spoločnej obchodnej dohody rozhodne nie sme bližšie, nám len naznačuje, že vízia a koncepcia americkej administratívy nie sú jasné a jednotné,“ tvrdí analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel.

O 20 strán menej
Pôvodný zoznam tovarov, na ktoré mali byť uvalené 10-percentné clá, mal 122 strán. Teraz Úrad amerického obchodného splnomocnenca prišiel s novým, 21-stranovým zoznamom tovarov, na ktorý sa uvalia clá až 15. decembra. Patria tam počítače, videohry, niektoré hračky, počítačové monitor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.