Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 00:00

Airbus môže čoskoro vzlietnuť nad Boeing

Americký výrobca lietadiel Boeing eviduje rapídny pokles objednávok. Tie medziročne klesli o 71 percent.

Airbus môže čoskoro vzlietnuť nad Boeing
Zdroj: Reuters

Boeing môže už čoskoro stratiť titul najväčšieho výrobcu lietadiel na svete. Americký gigant po sedemročnom kraľovaní ohrozuje najmä strata dôvery po uzemnení modelu 737 MAX, ktorého konštrukčné chyby zapríčinili dve nehody s 346 obeťami v Indonézii a Etiópii. V hre sú aj narastajúce sumy odškodného pre aerolínie či dokonca odklad pripravovaných modelov.


Model 737 MAX, ktorý mal byť hlavným ťahúňom divízie civilných lietadiel, však už od marca nezaznamenal ani jednu objednávku. Rovnako v dôsledku takmer neexistujúceho dopytu stagnuje aj jeho výroba. Stroj totiž nemá od federálnych úradov stále potrebné povolenia na jeho opätovné uvedenie do prevádzky. A podľa anonymných zdrojov Wall Street Journal ich tento rok ani nedostane. Krajnou možnosťou v prípade pretrvávania komplikácií je aj úplné zastavenie výroby modelu 737 MAX.


Celkovo Boeing v tomto roku vyexpedoval 258 lietadiel, čo je o 38 percent menej ako v rovnakom období vlani. Stagnáciu dodávok však prekonali zlé signály v oblasti objednávok. „Nové objednávky spoločnosti Boeing od začiatku roka do júla sa zmenšili o

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.