Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 11:50 Aktualizované dňa 15.08.2019 o 12:53

Trump porušil prezidentskú dohodu, tvrdí Čína. Pohrozila odvetou

Podľa čínskeho ministerstva nové clá narušujú snahy vyriešiť obchodné spory medzi oboma krajinami prostredníctvom rokovaní.

Trump porušil prezidentskú dohodu, tvrdí Čína. Pohrozila odvetou
Zdroj: Reuters

Čínska vláda hrozí odvetou proti plánovaným novým americkým clám, ktorá chce Washington od 1. septembra uvaliť na dovážaný čínsky tovar v ročnom objeme 300 miliárd dolárov.

Čínske ministerstvo financií dnes uviedlo, že v takom prípade bude nútené zaviesť "nevyhnutné protiopatrenia", detaily však neoznámilo.

​Podľa ministerstva sú nové clá vo výške 10 percent na ďalšie čínske tovary v rozpore s konsenzom, na ktorom sa dohodli prezidenti Si Ťin-pching a Donald Trump, a narušujú snahy vyriešiť obchodné spory medzi oboma krajinami prostredníctvom rokovaní.

Americký prezident Donald Trump plánuje zaviesť od budúceho mesiaca ďalšie desaťpercentné clo na čínsky dovoz do Spojených štátov. To by znamenalo, že clu bude podliehať takmer všetok dovoz z Číny do USA.

Trump však v utorok oznámil, že niektoré druhy výrobkov, ako sú mobilné telefóny, notebooky a ďalší spotrebný tovar, budú z tohto opatrenia zatiaľ do polovice decembra vyňaté. K tomu sa dnes čínsky úrad podľa agentúry AP nevyjadril.

Hlava USA povedala, že jej vláda rozhodla o odklade cla na niektoré tovary, aby americkým spotrebiteľom nekomplikovala nakupovanie pred vianočnými sviatkami.

Odklad ciel spolu so správou o obnovení rozhovorov s Čínou naznačujú, že Trump by mohol byť ochotný pristúpiť na kompromis, uviedla predtým agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.