Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 14:11

Teraz je dobrá doba na predaj ružových diamantov, tvrdia analytici. Ten najdrahší bol vybrúsený v Rusku

Diamant nazývaný The Spirit of the Rose má odhadovanú cenu šesťdesiatpäť miliónov amerických dolárov.

Teraz je dobrá doba na predaj ružových diamantov, tvrdia analytici. Ten najdrahší bol vybrúsený v Rusku
Zdroj: Dreamstime

Ružový diamant s hmotnosťou 14,83 karátov, nájdený a vybrúsený ruskou spoločnosťou Alrosa, by sa mohol zaradiť medzi najcennejšie drahokamy na svete.

Spoločnosť plánuje ponúknuť diamant nazývaný The Spirit of the Rose (Duch ruže) v aukcii koncom tohto roku, jeho cena by mohla dosiahnuť až 65 miliónov USD, píše agentúra Bloomberg.

Hovorkyňa Alrosy Jevgenija Kozenková uviedla, že drahý kameň získal certifikát Amerického gemologického inštitútu (GIA) s vynikajúcim hodnotením. Predaj diamantu je plánovaný na november.

Kameň patrí medzi najdrahšie ružové diamanty

Farebné diamanty patria medzi najdrahšie a najvzácnejšie, u ružových alebo červených kameňov býva obvykle cena najvyššia.

Podľa predsedu neziskovej organizácie zameranej na podporu poctivého obchodu s farebnými diamantami Fancy Color Research Foundation Edena Rachminova by mohol patriť kameň od Alrosy medzi najdrahšie ružové diamanty, jeho cenu odhadol na šesťdesiat až šesťdesiatpäť miliónov USD.

Kozenková odmietla povedať, koľko firma dúfa, že získa z predaja. Uviedla len, že The Spirit of the Rose je najdrahším kameňom vybrúseným v Rusku. Firma zatiaľ stále zvažuje akým spôsobom sa predaj uskutoční, rozhodnutie by malo padnúť budúci mesiac.

Prípravy na brúsenie trvali rok

Podľa analytikov je teraz dobrá doba na predaj ružových diamantov, pretože budú vzácnejšie. Firma Rio Tinto na začiatku tohto roku potvrdila, že ukončí činnosť vo svojej austrálskej bani Argyle, ktorá produkuje zhruba 90 percent všetkých ružových diamantov.

Alrosa našla surový diamant s hmotnosťou 27,85 karátov vo svojich nánosových baniach na ruskom Ďalekom východe v roku 2017. Príprava na jeho brúsenie, ktoré sa uskutočnilo v Moskve, trvala rok.

Doteraz najdrahším diamantom predaným v aukcii je Pink Star (Ružová hviezda), ktorý váži 59,6 karátov. V roku 2017 sa vydražil v Sotheby's za rekordných 71 miliónov USD. Dovtedy bol najdrahší modrý diamant Oppenheimer Blue predaný za takmer 58 miliónov USD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.