Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 18:25

Aston Martin hlási prepad akcií, klesli na rekordné minimum

Od vstupu firmy na londýnsku akciovú burzu vlani v októbri už akcie stratili 80 percent.

Aston Martin hlási prepad akcií, klesli na rekordné minimum
Zdroj: Reuters

Akcie britského výrobcu luxusných automobilov Aston Martin dnes klesli na nové rekordné minimum 3,71 libry (4,04 eura).

Od vstupu firmy na londýnsku akciovú burzu vlani v októbri už stratili 80 percent. Informoval o tom denník The Guardian.

Neskôr akcie časť strát zmazali a stúpli na 4,35 libry. Stále to však znamená za dnešný deň pokles o sedem percent. Akcie automobilky vstúpili vlani na burzu za cenu 19 libier.

Automobilka minulý mesiac zhoršila svoju prognózu predaja na tento rok z 7250 na 6400 vozidiel.

Odkázala pritom na makroekonomickú neistotu v Británii a Európe, ktoré sa stretávajú s pomalým hospodárskym rastom a s rizikom odchodu Británie z EÚ bez dohody na konci októbra.

Slabší predaj v prvom polroku - v čase, keď Aston Martin investuje do továrne vo Walese, kde sa bude montovať prvý športovo-úžitkový automobil automobilky - viedol mnoho investorov k otázke, či spoločnosť bude potrebovať dať dohromady viac financií.

To by mohlo viesť k vydaniu ďalších akcií a znížilo by to podiel súčasných akcionárov.

Zhoršenie výhľadu zvýšilo finančné tlaky na firmu. Ratingová agentúra Moodys automobilke v júli zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti, a Aston Martin si v dôsledku toho požičiava prostriedky za menej výhodných podmienok.

Britský výrobca luxusných automobilov sa v prvom polroku prepadol do straty 78,8 milióna libier, zatiaľ čo rok predtým hospodáril so ziskom 20,8 milióna libier. Firma, ktorej autá preslávil okrem iného fiktívny britský agent 007, to zdôvodnila predovšetkým slabým dopytom v Európe.

Automobilka prechádza plánom reštrukturalizácie, a to už od roku 2014, kedy jej opraty prevzal výkonný riaditeľ Andy Palmer. Jeho cieľom je obnoviť a posilniť modelovú radu a presunúť sa do nových segmentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.