Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2019, 09:52 Aktualizované dňa 16.08.2019 o 13:06

Donald Trump chce kúpiť Grónsko, dánsky premiér sa mu vysmial

O ostrov mali Spojené štáty záujem už v roku 1946.

Donald Trump chce kúpiť Grónsko, dánsky premiér sa mu vysmial
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump súkromne diskutoval so svojimi poradcami o myšlienke, že by Spojené štáty v rámci rozšírenia svojho územia odkúpili od Dánska ostrov Grónsko.

Informoval o tom vo štvrtok denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.

Túto ideu niektorí poradcovia odmietli ako žart, avšak iní ju zobrali omnoho vážnejšie.

Bývalý dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen dnes na Twitteri označil Trumpov zámer za oneskorený aprílový žart. Pre dánskeho exministra zahraničia Martina Lidegora plán Bieleho domu otvára nebezpečnú možnosť militarizácie ostrova a obmedzenie jeho autonómie.

​Trump, ktorý je momentálne na pracovnej dovolenke vo svojom golfovom klube v Bedminstri v štáte New Jersey, uskutoční svoju prvú návštevu Dánska v septembri, nič však nenasvedčuje tomu, že bude táto otázka na programe jeho rozhovorov s dánskymi predstaviteľmi.

Posilnenie vojenskej prítomnosti

Podľa zmieneného média sa Trump pri mnohých príležitostiach pýtal poradcov a právnych zástupcov, či USA môžu odkúpiť Grónsko, a vyjadril záujem o tamojšie prírodné zdroje a geopolitický význam ostrova.

The Wall Street Journal podľa tlačovej agentúry Reuters citoval súčasných aj bývalých činiteľov Bieleho domu, ktorí tvrdia, že Trumpovým zámerom môže byť posilnenie vojenskej prítomnosti USA v arktickej oblasti alebo zanechať po sebe dejinný odkaz v štýle Aljašky.

”So Spojenými štátmi máme dobrú spoluprácu a vyjadrenie vnímame ako prejav väčšieho záujmu o investíciu do našej krajiny a možností, ktoré ponúka. Avšak, Grónsko nie je na predaj,"  znelo oficiálne vyjadrenie na web stránke grónskej vlády

​Spojené štáty majú v grónskom mestečku Thule svoje najsevernejšie situované vojenské zariadenie, ktorým je letecká základňa Thule Air Base.

Ostrov je domovom pre 56 tisíc obyvateľov

Najväčší ostrov sveta, Grónsko, je autonómne dánske územie nachádzajúce sa medzi severnou časťou Atlantického oceánu a Arktickým oceánom. Bývalý americký prezident Harry Truman v roku 1946 chcel odkúpiť Grónsko za 100 miliónov dolárov, Kodaň to však odmietla.

​Ostrov má rozlohu dva milióny štvorcových kilometrov a žije tam približne 56 tisíc obyvateľov. Napriek tomu, že má ostrov takmer úplnú samosprávu, Dánsko sa stará o jeho diplomatické záležitosti, obranu a peňažnú politiku.

Grónsko dostáva od Dánska ročnú dotáciu vo výške 560 miliónov dolárov, čo je viac než polovica jeho vlastných príjmov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.