Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 09:54

Spojené štáty upadnú do dvoch rokov do recesie, predpovedajú ekonómovia

Skepsu vyvoláva najmä politika Trumpovej administratívy.

Spojené štáty upadnú do dvoch rokov do recesie, predpovedajú ekonómovia
Zdroj: Reuters

Časť amerických ekonómov je natoľko znepokojená rizikami hospodárskej politiky prezidenta Donalda Trumpa, že do konca roka 2021 očakávajú v Spojených štátoch recesiu. Vyplýva to z prieskumu americkej Národnej asociácie podnikových ekonómov (NABE), z ktorého dnes cituje agentúra AP.

Že sa ekonomika dostane v roku 2021 do recesie, si myslí 34 percent oslovených ekonómov. Vo februárovom prieskume ich bolo 25 percent. Len dve percentá očakávajú, že recesia začne tento rok, zatiaľ čo 38 percent oslovených ekonómov predpovedá recesiu budúci rok.

Ekonómovia už skôr vyjadrili obavy, že Trumpove clá a vyšší deficit rozpočtu by mohli viesť k hospodárskemu útlmu. Trumpova administratíva zaviedla clá na dovoz tovaru od mnohých hlavných obchodných partnerov v USA - od Číny a Európy po Mexiko a Kanadu - s tvrdením, že clá jej pomôžu získať priaznivejšie obchodné podmienky.

Obchodní partneri však odpovedali vlastnými clami a dopady sa prejavili aj na vzájomnom obchode medzi USA a Čínou, dvoma najväčšími svetovými ekonomikami.

Ekonómovia v prieskume NABE vyjadrili skepsu nad vyhliadkami najnovšieho kola americko-čínskych obchodných rokovaní. Len päť percent z nich si myslí, že bude uzavretá komplexná dohoda, zatiaľ čo 64 percent oslovených ekonómov očakáva len dohodu povrchnú. Takmer štvrtina ďalej predpokladá, že sa Washington a Peking nedohodnú vôbec na ničom.

Do 226 respondentov, ktorí pracujú hlavne pre korporácie a obchodné združenia, bolo oslovených ešte predtým, než Biely dom oznámil desaťpercentnú clo na dovoz tovaru z Číny v hodnote 300 miliárd dolárov ročne.

Čína potom nechala jüan voči doláru oslabiť na najnižšiu úroveň za viac ako desať rokov, čo Trumpovu administratívu prinútilo k tomu, aby Čínu oficiálne označila za krajinu, ktorá manipuluje menou.

Akokoľvek sa väčšina signálov z ekonomiky teraz javí priaznivo, napríklad miera nezamestnanosti je blízko 50-ročného minima a maloobchodné tržby sa zvyšujú, ekonómovia nie sú s celkovým prístupom Trumpovej administratívy k hospodárstvu spokojní, píše AP.

Podiel ekonómov, podľa ktorých sú Trumpove daňové škrty v objeme 1,5 bilióna dolárov na najbližších desať rokov "príliš stimulačné" a povedú k rozpočtovým deficitom, ktoré je potrebné znižovať, v prieskume klesol na 51 percent zo 71 percent pred rokom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.