Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 11:11

Rast inflácie v eurozóne sa spomalil viac, ako sa očakávalo

Rast spotrebiteľských cien v euroregióne sa prepadá čoraz hlbšie pod cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky.

Rast inflácie v eurozóne sa spomalil viac, ako sa očakávalo
Zdroj: Dreamstime

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne sa v júli 2019 znížilo viac, ako naznačil rýchly odhad, a to na 1 percento z 1,3 percenta v júni. Vyplýva to zo spresnených údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.

Podľa rýchleho odhadu mala miera inflácie v júli klesnúť na 1,1 percenta. Rast spotrebiteľských cien v euroregióne sa tak prepadá čoraz hlbšie pod cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky, ktorou je inflácia tesne pod hranicou 2 percent.

Pred rokom, v júli 2018, bola miera inflácie na úrovni 2,2 percenta.

V celej Európskej únii klesla miera inflácie tento rok v júli na 1,4 percenta z 1,6 percenta v júni a z 2,2 percenta pred rokom, v júli 2018.

Podľa Eurostatu najnižšiu mieru inflácie zaznamenali v Portugalsku (-0,7 percenta), na Cypre (0,1 percenta) a v Taliansku (0,3 percenta). Naopak, najvyššiu mali v Rumunsku (4,1 percenta), Maďarsku (3,3 percenta), Lotyšsku a na Slovensku (v oboch 3 percentá). 

V porovnaní s júnom klesla medziročná miera inflácie v 15 členských štátoch, zostala stabilná v dvoch a vzrástla v 11 krajinách bloku.

V júli 2019 prispeli k ročnej miere inflácie najviac služby, 0,53 percentuálneho bodu (p. b.), po ktorých nasledovali potraviny, alkohol a tabak (0,37 p. b.), neenergetické priemyselné výrobky (0,08 p. b.) a energie (0,05 p. b.).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.