Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 14:14

Najväčší obchodný partner Slovenska je už teraz v recesii, naznačuje správa Deutsche Bundesbank

Nemecká ekonomika dopláca na obchodnú vojnu medzi Čínou a Spojenými štátmi aj na spomalenie rastu čínskej ekonomiky.

Najväčší obchodný partner Slovenska je už teraz v recesii, naznačuje správa Deutsche Bundesbank
Zdroj: Reuters

Nemecká ekonomika cez leto pravdepodobne naďalej slabne, pretože kvôli nedostatku zákaziek viazne výroba. Vo svojom výhľade to dnes uviedla Deutsche Bundesbank, teda nemecká centrálna banka. Správa tak naznačuje, že najväčšia európska ekonomika už je teraz v recesii, uviedla agentúra Reuters.

"Celkový výkon ekonomiky by sa opäť mohol mierne znížiť," píše sa v pravidelnej mesačnej správe centrálnej banky.

​Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v druhom štvrťroku podľa odhadu spolkového štatistického úradu znížil o 0,1 percenta oproti prvému kvartálu, v ktorom o 0,4 percenta vzrástol. Dva štvrťroky poklesu HDP za sebou znamenajú recesiu.

Nemecko má proexportnú ekonomiku, dopláca na obchodnú vojnu medzi Čínou a Spojenými štátmi aj na spomalenie rastu čínskej ekonomiky. Dôveru investorov a podnikateľov nezvyšuje ani neistota okolo spôsobu, kedy a ako Británia opustí Európsku úniu.

Problémy sa začínajú prejavovať na pracovnom trhu a slabne aj trh služieb. Podporu ekonomiky, ktorá je najväčším obchodným partnerom Slovenska, zatiaľ poskytuje spotreba a trvajúci stavebný boom.

Nemecko, ktoré si zakladá na vyrovnaných verejných financiách a v uplynulých rokoch vytváralo rozpočtové prebytky, sa zatiaľ neodhodlalo podporiť ekonomiku verejnými prostriedkami.

Minister financií Olaf Scholz v nedeľu uviedol, že finančná kríza z rokov 2008 a 2009 krajinu stála zhruba 50 miliárd eur. Dodal vláda je schopná uvoľniť takú sumu v prípade potreby opäť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.