Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 17:53

Nemecko sa chystá na recesiu, vláda už pracuje na pláne

Nemecko dopláca na obchodnú vojnu medzi Čínou a Spojenými štátmi aj na spomalenie rastu čínskej ekonomiky.

Nemecko sa chystá na recesiu, vláda už pracuje na pláne
Zdroj: Reuters

Nemecká ekonomika cez leto pravdepodobne ďalej zoslabla, pretože kvôli nedostatku zákaziek viazne výroba. Vo svojom výhľade to dnes uviedla Deutsche Bundesbank, teda nemecká centrálna banka. Správa tak naznačuje, že najväčšia európska ekonomika už je teraz v recesii, uviedla agentúra Reuters. Podľa zdrojov agentúry Bloomberg vláda už chystá opatrenia na povzbudenie nemeckého hospodárstva.

"Celkový výkon ekonomiky by sa opäť mohol mierne znížiť," píše sa v pravidelnej mesačnej správe centrálnej banky.

Hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka sa v druhom štvrťroku podľa odhadu spolkového štatistického úradu znížil o 0,1 percenta oproti prvému kvartálu, v ktorom o 0,4 percenta vzrástol. Dva štvrťroky poklesu HDP za sebou znamenajú recesiu.

Nemecko má proexportnú ekonomiku, dopláca na obchodnú vojnu medzi Čínou a Spojenými štátmi aj na spomalenie rastu čínskej ekonomiky. Dôveru investorov a podnikateľov nezvyšuje ani neistota okolo spôsobu, kedy a ako Británia opustí Európsku úniu. Problémy sa začínajú prejavovať na pracovnom trhu a slabne aj trh služieb.

Podporu ekonomike, ktorá je najväčším obchodným partnerom Slovenska, zatiaľ poskytuje spotreba a trvajúci stavebný boom.

Hoci Nemecko, ktoré si zakladá na vyrovnaných verejných financiách, vytváralo v uplynulých rokoch rozpočtové prebytky, zatiaľ sa neodhodlalo podporiť ekonomiku verejnými prostriedkami. Minister financií Olaf Scholz však v nedeľu uviedol, že finančná kríza z rokov 2008 a 2009 krajinu stála zhruba 50 miliárd eur a že vláda je schopná uvoľniť takú sumu v prípade potreby opäť.

Podľa dvoch zdrojov agentúry Bloomberg nemecká vláda už chystá plán, ktorý by zamedzil prípadnej rozsiahlej nezamestnanosti.

Kým v roku 2009 prišiel berlínsky kabinet sa šrotovným, aby Nemcov prinútil nakupovať nové autá, teraz skúma podľa ľudí oboznámených so situáciou možné kroky, ktoré by viedli k zlepšeniu energetickej zabezpečenosti domácností, povzbudili firmy k prijímaniu zamestnancov na krátkodobé úväzky alebo zvýšili príjmy prostredníctvom sociálnych opatrení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.