Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 00:00

Zbrane vymenili za vývoj a chémiu

Pre to, aby uspeli, boli ochotní prekračovať všetky hranice. Nekalé praktiky, pochybné obchody či podvody. Temné začiatky veľkých firiem, o ktorých možno neviete.

Zbrane vymenili za vývoj a chémiu
Zdroj: Reuters

Veľká francúzska revolúcia s cieľom odstrániť kráľovu absolutistickú moc sa začala v roku 1789. Počas nej pôsobili v krajine sily, ktoré sa snažili korunu ubrániť i ju zvrhnúť. A tí, ktorí mali práve navrch, popravovali či väznili svojich oponentov. Výnimkou nebol ani vtedajší ekonóm a politik Pierre Samuel du Pont de Nemours so svojimi synmi, ktorí sa snažili počas pohnutých časov fyzicky brániť Ľudovíta XVI. i Máriu Antoinettu, keď si po nich v roku 1792 prišiel rozzúrený dav do kráľovského Tuilerijského paláca v Paríži. Ich snaha však vyšla navnivoč, a preto mali skončiť rovnako ako ich kráľ. Pod ostrím gilotíny. Tá sa im nakoniec vyhla a namiesto smrti prišlo prepustenie z väzenia. Rodina du Pontovcov už svoj osud nepokúšala a hneď ako mohla, zbalila si kufre a odcestovala za novým životom do Ameriky.

Začínali s prachom, ktorý im zničil biznis
Pierov syn Eleuthere Irénée du Pont v roku 1802, po príchode za veľkú mláku, kúpil neďaleko Filadelfie 95-árový pozemok. Cieľ bol jasný. Vyrábať pušný pra

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.