Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 00:00

Zbrane vymenili za vývoj a chémiu

Pre to, aby uspeli, boli ochotní prekračovať všetky hranice. Nekalé praktiky, pochybné obchody či podvody. Temné začiatky veľkých firiem, o ktorých možno neviete.

Zbrane vymenili za vývoj a chémiu
Zdroj: Reuters

Veľká francúzska revolúcia s cieľom odstrániť kráľovu absolutistickú moc sa začala v roku 1789. Počas nej pôsobili v krajine sily, ktoré sa snažili korunu ubrániť i ju zvrhnúť. A tí, ktorí mali práve navrch, popravovali či väznili svojich oponentov. Výnimkou nebol ani vtedajší ekonóm a politik Pierre Samuel du Pont de Nemours so svojimi synmi, ktorí sa snažili počas pohnutých časov fyzicky brániť Ľudovíta XVI. i Máriu Antoinettu, keď si po nich v roku 1792 prišiel rozzúrený dav do kráľovského Tuilerijského paláca v Paríži. Ich snaha však vyšla navnivoč, a preto mali skončiť rovnako ako ich kráľ. Pod ostrím gilotíny. Tá sa im nakoniec vyhla a namiesto smrti prišlo prepustenie z väzenia. Rodina du Pontovcov už svoj osud nepokúšala a hneď ako mohla, zbalila si kufre a odcestovala za novým životom do Ameriky.

Začínali s prachom, ktorý im zničil biznis
Pierov syn Eleuthere Irénée du Pont v roku 1802, po príchode za veľkú mláku, kúpil neďaleko Filadelfie 95-árový pozemok. Cieľ bol jasný. Vyrábať pušný pra

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.