Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 00:00

Zbrane vymenili za vývoj a chémiu

Pre to, aby uspeli, boli ochotní prekračovať všetky hranice. Nekalé praktiky, pochybné obchody či podvody. Temné začiatky veľkých firiem, o ktorých možno neviete.

Zbrane vymenili za vývoj a chémiu
Zdroj: Reuters

Veľká francúzska revolúcia s cieľom odstrániť kráľovu absolutistickú moc sa začala v roku 1789. Počas nej pôsobili v krajine sily, ktoré sa snažili korunu ubrániť i ju zvrhnúť. A tí, ktorí mali práve navrch, popravovali či väznili svojich oponentov. Výnimkou nebol ani vtedajší ekonóm a politik Pierre Samuel du Pont de Nemours so svojimi synmi, ktorí sa snažili počas pohnutých časov fyzicky brániť Ľudovíta XVI. i Máriu Antoinettu, keď si po nich v roku 1792 prišiel rozzúrený dav do kráľovského Tuilerijského paláca v Paríži. Ich snaha však vyšla navnivoč, a preto mali skončiť rovnako ako ich kráľ. Pod ostrím gilotíny. Tá sa im nakoniec vyhla a namiesto smrti prišlo prepustenie z väzenia. Rodina du Pontovcov už svoj osud nepokúšala a hneď ako mohla, zbalila si kufre a odcestovala za novým životom do Ameriky.

Začínali s prachom, ktorý im zničil biznis
Pierov syn Eleuthere Irénée du Pont v roku 1802, po príchode za veľkú mláku, kúpil neďaleko Filadelfie 95-árový pozemok. Cieľ bol jasný. Vyrábať pušný prach. Zakladatelia zložili kapitál v hodnote 36-tisíc dolárov a rozdelili ho na 18 akcií po dvetisíc dolárov.


Už po dvoch rokoch boli prvé sudy pušného prachu pripravené na predaj. A predajom sudov s označením Brandywine Powder sa vďaka neustálym konfliktom darilo. Ročné tržby rodinnej firmy už po troch rokoch dosiahli 43-tisíc dolárov. V roku 1807 zažila spoločnosť svoju prvú explóziu. Pracovníci odvtedy museli nosiť špeciálnu obuv bez kovových častí, aby sa vyhli iskrám, a vyvrátené vrecká, aby bolo jasné, že v nich nemajú zápalky.


To však nebol koniec nečakaným výbuchom, pri ktorých spravidla zahynuli desiatky pracovníkov. V nasledujúcich rokoch ich bolo niekoľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.