Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2019, 22:30

Trump sa recesie neobáva. Opätovne kritizoval Fed

Keby Fed robil čo má, mali by sme taký skokový rast hospodárstva ako nikdy predtým, vyhlásil Trump.

Trump sa recesie neobáva. Opätovne kritizoval Fed
Zdroj: Reuters

Spojené štáty sú podľa Donalda Trumpa od prípadnej recesie na hony vzdialené. Americká ekonomika je vo svete číslo jedna, povedal dnes prezident novinárom v Bielom dome a dodal, že hovoriť v súčasnej situácii o recesii je nemiestne.

Trump dnes tiež opätovne vyzval americkú centrálnu banku (Fed), aby postupne znížila základnú úrokovú sadzbu o jeden percentuálny bod. Keby Fed robil čo má, mali by sme taký skokový rast hospodárstva ako nikdy predtým, vyhlásil Trump.

Uviedol tiež, že jeho kabinet zvažuje zníženie dane z kapitálových výnosov a skúma zníženie dane zo mzdy.

V tomto mesiaci sa na trhu s americkými dlhopismi objavili prvé varovné náznaky, ktoré vyvolali obavy investorov z možného príchodu hospodárskej recesie.

Analytici sa domnievajú, že americký hospodársky rast by mohli ohroziť Trumpom vyvolané obchodné konflikty, predovšetkým spor s Čínou. Rast amerického hospodárstva sa v druhom štvrťroku spomalil na 2,1 percenta z 3,1 percenta v predchádzajúcom kvartáli, nezamestnanosť však stále zostáva veľmi nízka.

Fed koncom júla znížil základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 2,00 až 2,25 percenta. Bolo to prvé zníženie úrokov od decembra 2008, kedy svetová ekonomika čelila najhoršej kríze od 30. rokov minulého storočia.

Šéf Fedu Jerome Powell však upozornil, že tento krok nevyhnutne neznamená začiatok dlhšieho obdobia znižovania úrokov. Americký prezident Powella za jeho úrokovou politiku kritizuje veľmi často.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.