Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 15:27

Alibaba odkladá vstup na burzu v Hongkongu. Dôvodom sú nepokoje

Čínsky internetový obchod v roku 2014 vstúpil na burzu v New Yorku.

Alibaba odkladá vstup na burzu v Hongkongu. Dôvodom sú nepokoje
Zdroj: Reuters

Najväčší čínsky internetový obchod Alibaba Group Holding sa rozhodol odložiť vstup na akciovú burzu v Hongkongu.

Dôvodom sú nepokoje v súvislosti s protivládnymi protestmi, s ktorými sa toto ázijské finančné centrum potýka už niekoľko týždňov.

S odkazom na svoje zdroje to dnes uviedla agentúra Reuters. Akcie až za 15 miliárd amerických dolárov (315 miliárd eur) tam Alibaba chcela ponúknuť koncom augusta.

Aj keď nový termín pre burzový debut v Hongkongu nebol stanovený, podľa zdroja Reuters by to mohlo byť už v októbri, v prípade, že sa zmierni politické napätie a budú priaznivejšie podmienky na trhu. O odložení rozhodlo vedenie Alibaba minulý týždeň.

Poloautonómny čínsky región Hongkong čelí najväčšej politickej kríze za desiatky rokov.

Spoločnosť Alibaba v roku 2014 vstúpila na akciovú burzu v New Yorku. Z predaja akcií v rámci primárnej verejnej ponuky získala 25 miliárd dolárov.

Spoločnosť si vtedy vybrala New York, pretože sa jej nepodarilo presvedčiť regulačné orgány hongkongskej burzy, aby jej schválil navrhovanú štruktúru riadenia firmy.

V jej rámci má skupina najvyšších manažérov kontrolu nad zložením správnej rady. Vlani však regulátor túto takzvanú duálnu akciovú štruktúru pre firmy s akciami na hongkongskej burze schválil.

Odklad vstupu Alibaby na burzu v Hongkongu je pre tamojší akciový trh veľkým problémom. Burza v každoročnej konkurencii o pozíciu globálneho lídra zaostáva za svojimi newyorskými rivalmi.

Minulý mesiac zrušil primárnu verejnú ponuku akcií svojej ázijsko-tichomorskej divízie Budweiser Brewing Company APAC na hongkongskej burze najväčší svetový pivovar Anheuser-Busch InBev.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.