Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 16:08

"Dajú nám všetko, čo budeme chcieť." Trump má plán, ako donúti Brusel k ústupkom

Šéf Bieleho domu tvrdí, že Spojené štáty držia v rukách všetky karty.

"Dajú nám všetko, čo budeme chcieť." Trump má plán, ako donúti Brusel k ústupkom
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump je presvedčený, že v súvislosti s obchodom má voči Európskej únii v rukách dostatočne silnú zbraň a EÚ donúti k ústupkom.

"Vyjednávanie s Európskou úniou je veľmi zložité, za to, čo ponúkajú, pýtajú príliš veľa. Všetky karty však držíme v rukách my. Všetko, čo musíme urobiť, je uvaliť na ich autá clá a oni nám dajú všetko, čo budeme chcieť, pretože sem posielajú milióny mercedesov. Posielajú sem milióny BMW," vyhlásil Trump v utorok na stretnutí s novinármi v Bielom dome. Informoval o tom spravodajský server CNBC.

Najnovšia vyhrážka prišla od Trumpa krátko po tom, ako USA a Európska únia podpísali dohodu o zvýšení dovozu amerického hovädzieho mäsa do EÚ.

Európska únia tak čiastočne zmierni situáciu amerických farmárov, ktorí doplácajú na eskalujúci obchodný konflikt USA s Čínou.

Očakáva sa, že dohoda zvýši bezcolný dovoz amerického hovädzieho mäsa do EÚ takmer trojnásobne na približne 420 miliónov dolárov (379,20 milióna eur) ročne.

Čo sa týka dovozných ciel na európske autá, Trump už začiatkom roka prisľúbil, že na autá a autokomponenty z EÚ a Japonska zavedie vyššie clá, v polovici mája však Spojené štáty oznámili, že o clách sa bude rozhodovať o šesť mesiacov neskôr.

Trump by sa mal s predstaviteľmi EÚ stretnúť na samite G7, ktorý sa uskutoční počas tohto víkendu vo Francúzsku.

Viacerí analytici očakávajú, že samit skončí bez spoločného komuniké, a to práve pre veľké rozdiely medzi EÚ a USA v obchode.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.