Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 18:10

Facebook pripravuje spustenie novej digitálnej meny libra

Panujú obavy spojené s ochranou súkromia používateľov, ako aj zneužívaním meny na nelegálne aktivity.

Facebook pripravuje spustenie novej digitálnej meny libra
Zdroj: Reuters

Protimonopolní regulátori Európskej únie sa rozhodli preskúmať plány americkej internetovej spoločnosti Facebook na vytvorenie novej digitálnej meny.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Európska komisia podľa zdrojov tento mesiac zaslala dotazníky rôznym skupinám, ktorých sa projekt novej meny týka. Tento krok by mohol byť prípravou na začatie oficiálneho vyšetrovania.

Obavy z ochrany súkromia

​Podľa zdrojov sa regulátori zamerajú predovšetkým na spôsob zaobchádzania s údajmi o spotrebiteľoch používajúcich novú menu. Európska komisia sa k informáciám agentúry Reuters odmietla vyjadriť.

Ak komisia odhalí porušovanie protimonopolných pravidiel, môže firmám vymerať pokutu vo výške až desiatich percent ich ročných tržieb a nariadiť úpravu ich obchodných praktík.

Facebook oficiálne predstavil plány na vytvorenie novej digitálnej meny s názvom libra tento rok v júli, a vyvolal tak znepokojenie medzi politikmi v Spojených štátoch aj v Európe.

Podobné ako Bitcoin

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire napríklad vyhlásil, že Facebook musí zabezpečiť, aby nová mena nepoškodzovala spotrebiteľa a nebola používaná na nezákonné aktivity.

Libra bude podobne ako najznámejšia digitálna mena Bitcoin založená na technológii blockchain. Ide o druh decentralizovanej databázy, ktorá uchováva neustále sa rozširujúci počet záznamov, ktoré sú chránené proti neoprávnenému zásahu.

Facebook v júni uisťoval, že nebude mať prístup k údajom o transakciách s novou menou.

Prístup podniku k ochrane súkromia sa vlani dostal do centra pozornosti po správe, že analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o desiatkach miliónov užívateľov jeho siete.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.