Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 18:54 Aktualizované dňa 21.08.2019 o 19:41

Johnson chce brexit s dohodou, ale žiada zrušenie írskej poistky

Britský premiér v Berlíne uviedol, že podľa neho je potrebné zrušiť takzvanú írsku poistku.

Boris Johnson a Angela Merkelová
Zdroj: Reuters

Británia chce brexit s dohodou, nemôže ale prijať tú súčasnú, zdôraznil dnes v Berlíne pred rokovaním s kancelárkou Angelou Merkelovou britský premiér Boris Johnson.

Je podľa neho potrebné zrušiť takzvanú írsku poistku. Merkelová je ale presvedčená, že takýto krok bude možné urobiť až v okamihu, keď bude jasné, aké budú ďalšie vzťahy medzi Bruselom a Londýnom.

​Šéfka nemeckej vlády dnes zopakovala, že spolková republika uprednostňuje brexit s dohodou, bude ale pripravená aj na možnosť, že sa takéto riešenie nepodarí dosiahnuť. Johnson zase uviedol, že ochrana práv európskych občanov v Británii patrí k prioritám jeho vlády.

Šéfka nemeckej vlády ale odmieta, aby sa írska poistka rušila do doby, než bude prerokovaná podoba budúcich vzťahov dvadsaťsedmičky a Británie.

To podľa nej môže trvať dva roky, ale tiež napríklad len 30 dní. Merkelová zároveň zopakovala, že spolková republika uprednostňuje brexit s dohodou, bude ale pripravená aj na možnosť, že sa takéto riešenie dosiahnuť nepodarí.

Írska poistka je kontroverzným bodom návrhu brexitovej dohody, ktorý s dvadsaťsedmičkou pripravila Johnsonova predchodkyňa Theresa Mayová.

Má zabrániť vzniku klasického hraničného režimu na hranici Írska a Severného Írska po brexitu. Podľa kritikov z radov zástancov nekompromisnej odluky Británie od EÚ ale predstavuje riziko, že krajina zostane natrvalo pripútaná k únijným štruktúram a že bude narušená územná celistvosť Spojeného kráľovstva.

​Krajina by totiž zostala v colnej únii s EÚ a pre Severné Írsko by platila časť pravidiel jednotného trhu. Práve kvôli írskej poistke brexitovou dohodu trikrát odmietol britský parlament a Mayová nakoniec rezignovala. Merkelová dnes Johnsona, ktorý je na prvej návšteve Nemecka vo funkcii britského premiéra, privítala po 18:00 hod. s vojenskými poctami.

Hymny si obaja politici vypočuli posediačky, ako má šéfka nemeckej vlády v posledných týždňoch vo zvyku, aby sa u nej neopakovali problémy s trasením celého tela. Počas uvítacieho ceremoniálu sa pred berlínskym kancelárstvom uskutočnila demonštrácia proti brexitu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.