Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2019, 19:21

Rozhodnutie Britov obmedziť svoje aktivity v Únii je v poriadku, tvrdí Brusel

Obmedzenie britskej účasti na pracovných zasadnutiach EÚ v utorok oznámil britský minister pre brexit Steve Barclay.

Brexit
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) v stredu potvrdila, že rozhodnutie britskej vlády obmedziť od 1. septembra účasť zástupcov Spojeného kráľovstva na väčšine zasadnutí Európskej únie je v súlade so súčasným postavením tejto krajiny v Únii.

Obmedzenie britskej účasti na pracovných zasadnutiach EÚ v utorok oznámil britský minister pre brexit Steve Barclay.

​Rovnaký postoj Spojeného kráľovstva nezúčastniť sa na väčšine schôdzí Európskej únie potvrdil v utorok v oficiálnom liste predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi aj britský premiér Boris Johnson.

V liste pre Tuska spresnil, že Spojené kráľovstvo je odhodlané plniť svoje záväzky o "čestnej spolupráci" s EÚ a počas obdobia do odchodu z EÚ (31. október) nebude blokovať konanie Únie.

Hovorkyňa EK Natasha Bertaudová pred zástupcami novinárskej obce v Bruseli potvrdila, že pokiaľ ide o eurokomisiu, snahy britskej strany o obmedzenie aktivít v EÚ sú "v súlade s povinnosťami Spojeného kráľovstva ako členského štátu Únie". Zároveň zdôraznila, že pozícia ostatných 27 členských krajín voči brexitu aj naďalej zostáva spoločná.

To znamená neotvárať nanovo dohodu o brexite, ktorej integrálnou súčasťou je aj takzvaná írska poistka.

Práve túto klauzulu by chcel Johnson zo zmluvy odstrániť, aby bolo možné - podľa znenia jeho listu pre Tuska - získať súhlas britského parlamentu a dospieť k brexitu s politickou dohodou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.