Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 10:49

Pre kyberbezpečnosť predstavuje najväčšie riziko ľudský faktor

Viac než polovica chýb bola v minulom roku spôsobená zamestnancami.

Pre kyberbezpečnosť predstavuje najväčšie riziko ľudský faktor
Zdroj: ISIFA

Aj napriek množstvu zautomatizovaných postupov je to stále ľudský faktor, ktorý dokáže jednotlivé procesy v priemysle vystaviť riziku.

Chyby spôsobené či už zámerným, alebo neúmyselným konaním zamestnancov, tvorili v minulom roku až 52 percent týchto prípadov.

Hovorí o tom nová správa Kaspersky Stav kybernetickej bezpečnosti v priemysle.

Narastajúca zložitosť a náročnosť fungovania priemyselných odvetví si vyžaduje zvýšenú ochranu, ako aj schopnosť poskytovať ju. A hoci je to prioritou takmer každej z firiem, reálne do nej investuje len približne 57 percent z nich.

Digitalizácia je prioritou

Až štyri z piatich spoločností (81 percent) považujú digitalizáciu operačných sietí za jednu z najdôležitejších úloh v tomto roku. Je to aj tým, že firmy pôsobiace v priemyselných odvetviach sa pripravujú na digitalizáciu priemyselných sietí a prijatie štandardov Industry 4.0.

Ale aj napriek všetkým výhodám, ktoré navzájom poprepájaná infraštruktúra prináša, je hlavným rizikom práve kyberbezpečnosť.

Dostatočná úroveň ochrany a efektívne výsledky sú dosiahnuteľné jedine vtedy, ak spoločnosti zainvestujú do špecializovaných opatrení a vysokokvalifikovaných odborníkov.

Kumulácia funkcií

Problémom je tiež kumulovanie funkcií. Až v takmer polovici spoločností (45 percent) sú zamestnanci zodpovední za IT bezpečnosť, zodpovední taktiež za OT/ICS siete, pričom tieto úlohy kombinujú so svojou ďalšou - inou rovnako zásadnou pracovnou náplňou. A to predstavuje bezpečnostné riziko.

Hoci sa prevádzkové a podnikové siete stále viac spájajú, odborníci na oboch stranách môžu mať odlišné prístupy (37 percent) a ciele (18 percent) v otázkach kyberbezpečnosti, čo môže spôsobovať konflikty v riešeniach.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.