Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 15:01

ECB je znepokojená slabým rastom, predstavila liek na jeho naštartovanie

Najlepším riešením je podľa ECB balík opatrení.

ECB je znepokojená slabým rastom, predstavila liek na jeho naštartovanie
Zdroj: FotoHN

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) sa obávajú, že hospodársky rast eurozóny je ešte slabší, než sa pôvodne predpokladalo.

Najlepším spôsobom, ako bojovať proti spomaleniu, je ponúknuť balík opatrení, kam patrí aj ďalšie zníženie úrokov či nové nákupy dlhopisov. Vyplýva to zo zápisnice júlového zasadnutia menového výboru, ktorý dnes ECB zverejnila.

Vzhľadom na to, že rast a inflácia niekoľko mesiacov spomaľuje, šéf ECB Mario Draghi prisľúbil viac stimulov už v septembri a následný prílev nepriaznivých údajov od poslednej schôdzky dôvody pre podporu ekonomiky len posilnil.

Na zasadnutí boli na stole možnosti, ktoré zahŕňajú kombináciu zníženia úrokových sadzieb, nákupov dlhopisov a zmeny v pokynoch k úrokovým sadzbám.

Banka by tiež mohla ponúknuť väčšiu podporu bankovému sektoru, ktorý prenáša politiku ECB do reálnej ekonomiky.

"Bol vyjadrený názor, že rôzne možnosti by mali byť vnímané ako balíček, teda kombinácia nástrojov so značnou doplnkovosťou a synergiou," uviedla ECB. "Skúsenosť ukázala, že balíček, ako je kombinácia zníženie sadzieb a nákupov dlhopisov, je účinnejší ako sled selektívnych krokov," dodala.

"Riziká spomalenia sú stále všadeprítomné a ich pretrvávanie by v konečnom dôsledku mohlo vyžadovať tiež revíziu základného scenára rastu," uviedla ECB.

Mario Draghi už má pred sebou len dve zasadnutia menového výboru ECB, pretože jej vedenie odovzdá Christine Lagardeovej na konci októbra.

Z banky tak odíde v rovnaký deň, kedy má Británia opustiť Európsku úniu, poznamenala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.