Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 16:05

Británia podpísala s Južnou Kóreou dohodu o vzájomnom obchode. Do platnosti vstúpi po brexite

Južná Kórea do Británie dováža predovšetkým autá a lode.

Británia podpísala s Južnou Kóreou dohodu o vzájomnom obchode. Do platnosti vstúpi po brexite
Zdroj: Reuters

Británia a Južná Kórea podpísali dohodu o "kontinuite" obchodu, ktorá umožní pokračovanie vzájomného obchodu medzi krajinami aj po odchode Británie z Európskej únie.

Dohodu, ktorú Londýn a Soul predbežne uzatvorili ešte v júni ako prvú pobrexitovú dohodu Británie s ázijskou krajinou, podpísali v Londýne britská ministerka pre medzinárodný obchod Liz Trussová a juhokórejská ministerka obchodu Yoo Myung-hee, uviedla BBC.

Hodnota vzájomného obchodu Británie a Južnej Kórey predstavovala minulý rok 14,6 miliardy libier (15,95 miliardy eur). Export ázijskej krajiny do Británie dosiahol 5,2 miliardy libier.

Štvrtá najväčšia ekonomika Ázie vyváža do Británie najmä autá a lode. Naopak, najviac dováža ropu, autá a whisky.

Najnovšia dohoda, ktorá začne platiť po brexite stanovenom na 31. októbra, sa od súčasnej dohody o voľnom obchode medzi Južnou Kóreou a Európskou úniou prakticky nelíši.

​Ako Trussová po podpise uviedla, dohoda umožní britským firmám, ako sú napríklad automobilky, pokračovať v obchode za podmienok, aké platia v súčasnosti, pričom firmy budú môcť využiť aj výhody, ktoré predstavuje odchod z EÚ.

Do dnešných dní podpísala Británia 13 dohôd o kontinuite obchodu s 38 krajinami. Okrem Južnej Kórey takéto dohody už britská vláda podpísala napríklad aj s Nórskom, Izraelom alebo Čile.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.