Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2019, 16:50

Spor medzi USA a Čínou zapríčinil najväčší pokles výrobného sektoru za desaťročie

Situáciu zapríčinili aj obavy, že ekonomika smeruje do recesie.

Spor medzi USA a Čínou zapríčinil najväčší pokles výrobného sektoru za desaťročie
Zdroj: FotoHN

Výrobný sektor v Spojených štátoch amerických zaznamenal v auguste prvú kontrakciu za takmer desaťročie. Jedným z dôvodov bol pokles nových objednávok na pozadí neistoty, ktorú vyvolala obchodná vojna medzi USA a Čínou, a obáv, že ekonomika smeruje do recesie.

Index nákupných manažérov (PMI) pre výrobný sektor v auguste padol na 49,9 bodu z 50,4 bodu v júli, uviedla vo svojom predbežnom odhade spoločnosť IHS Markit.

Index sa tak dostal pod hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles od expanzie, a najnižšie od septembra 2009. Index nových objednávok sa znížil z 51,7 bodu na 49,5 bodu, čo je najmenej od augusta 2009.

Domáce, rovnako aj zahraničné objednávky klesli najprudšie za desať rokov. "Údaje augustového prieskumu jasne signalizujú, že rast ekonomiky sa spomaľuje aj v treťom kvartáli," uviedol ekonóm IHS Markit Tim Moore.

Slabosť výrobného sektora sa začína prelievať aj do ostatných oblastí ekonomiky. Index podnikateľskej aktivity v službách firmy IHS Markit v auguste padol na 50,9 bodu z 53 bodov v júli a dostal sa na najnižšiu úroveň od februára 2016.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.