Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2019, 00:00

Nový traktor i trhy. Po zlom roku chystá Zetor reštart

Spoločnosť, ktorá sa za minulý rok ocitla v strate, trápi silná konkurencia, sucho i smernice z Bruselu.

Nový traktor i trhy. Po zlom roku chystá Zetor reštart
Zdroj: Mafra – Jiří Salik

Oneskorené uvedenie niektorých modelov do predaja i sucho. To sú hlavné dôvody, prečo sa český Zetor dostal po ôsmich rokoch do červených čísel. Vedenie spoločnosti vzhľadom na neustále sa zhoršujúcu situáciu pristúpilo k optimalizácii biznisu. Výrobca agrotechniky už v minulosti musel prepúšťať. Do budúcnosti plánuje znižovať aj skladové zásoby. Stálica európskych polí však chystá reštart.

Prepad odbytu
Návrat k ziskovosti by mali zabezpečiť nové modely traktorov a prienik na nové trhy. „Do našich výsledkov sa premietol dlhodobý pokles trhu s traktormi, ktorý trvá už od roku 2012,“ uviedol pre HN výkonný riaditeľ spoločnosti Zetor Tractors Marián Lipovský. Za zhoršením vidí aj vplyv extrémneho sucha vo veľkej časti Európy. To negatívne ovplyvnilo ekonomickú situáciu poľnohospodárov. Najviac sa prepadol domáci odbyt, konkrétne o 21 percent.

Problémové regulácie
Problémy sa kopili aj na najväčších exportných trhoch. V Poľsku klesli predaje „zetorov“ o pätinu. Okrem nepriaznivého počasia firmu potrápili aj regulácie. Nové modely sa v minulom roku dostali na trh s oneskorením. To zapríčinila nutnosť implementovať novú európsku smernicu. Tá menila požiadavky na bezpečnostné prvky poľnohospodárskej techniky počnúc rokom 2018. Traktorov tak z liniek zišlo o 685 menej ako rok predt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.