Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2019, 00:00

K nižším emisiám má Česku pomôcť stomiliardový fond

Znižovanie uhlíka v ovzduší je aktuálnou témou. Česko má „cestovný poriadok“ pre veľké podniky.

K nižším emisiám má Česku pomôcť stomiliardový fond
Zdroj: TASR

O ekológii teraz budeme počuť viac ako doteraz. Česko čaká ďalšia vlna znižovania emisií skleníkových plynov.


Zatiaľ čo okolo uhlíkovej dani pre menších znečisťovateľov sa našľapuje opatrne, systém emisných povoleniek pre veľkých, ktorí sú zodpovední za polovicu tuzemských emisií oxidu uhličitého, už funguje takmer 15 rokov. Cena pritom za posledný rok skokovo narástla, čo výrobcovia premietajú do cien, napríklad tepla.


Nákup emisných povolenie je v Česku povinný pre 267 veľkých podnikov a vďaka európskej smernici sa od budúceho roku pravidla sprísnia. V poslaneckej snemovni sa na jeseň bude v druhom čítaní prerokovávať novela zákona o podmienkach obchodovania s povolenkami.


1. Čo sa pri emisných povolenkách zmení
Na európskej úrovni sa už teraz vydáva čoraz menej povoleniek,

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.