Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2019, 00:00

K nižším emisiám má Česku pomôcť stomiliardový fond

Znižovanie uhlíka v ovzduší je aktuálnou témou. Česko má „cestovný poriadok“ pre veľké podniky.

K nižším emisiám má Česku pomôcť stomiliardový fond
Zdroj: TASR

O ekológii teraz budeme počuť viac ako doteraz. Česko čaká ďalšia vlna znižovania emisií skleníkových plynov.


Zatiaľ čo okolo uhlíkovej dani pre menších znečisťovateľov sa našľapuje opatrne, systém emisných povoleniek pre veľkých, ktorí sú zodpovední za polovicu tuzemských emisií oxidu uhličitého, už funguje takmer 15 rokov. Cena pritom za posledný rok skokovo narástla, čo výrobcovia premietajú do cien, napríklad tepla.


Nákup emisných povolenie je v Česku povinný pre 267 veľkých podnikov a vďaka európskej smernici sa od budúceho roku pravidla sprísnia. V poslaneckej snemovni sa na jeseň bude v druhom čítaní prerokovávať novela zákona o podmienkach obchodovania s povolenkami.


1. Čo sa pri emisných povolenkách zmení
Na európskej úrovni sa už teraz vydáva čoraz menej povoleniek, čím rastie ich cena, a tým aj motivácia pre podniky znižovať emisie skleníkových plynov. Počet povoleniek má klesať ešte rýchlejšie. Aby to tak veľmi nebolelo najmä nové štáty Európskej únie, ako je aj Česko, vznikne pre ne takzvaný modernizačný fond. Doň pôjde časť výnosov z povoleniek aj ďalšie peniaze z EÚ. V rokoch 2021 až 2023 by z neho Česko mohlo mať možnosť získať viac ako sto miliárd korún.


O dotácie z fondu budú s projektmi na znižovanie emisií súťažiť podniky a mestá a obce. Z neho bude možné podporovať napríkl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.