Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2019, 15:02 Aktualizované dňa 23.08.2019 o 15:39

Zomrel jeden z najbohatších ľudí sveta David Koch

David Koch a jeho starší brat Charles boli vplyvnou silou v americkej politike od 80. rokov 20. storočia.

Zomrel jeden z najbohatších ľudí sveta David Koch
Zdroj: Reuters

Americký miliardár, priemyselník, filantrop a politický aktivista David Koch, jeden z najbohatších ľudí na svete a štedrý darca Republikánskej strany, zomrel. Mal 79 rokov. Správu v piatok priniesli americké médiá a neskôr ju potvrdil aj jeho brat Charles Koch.

Podľa aktuálneho rebríčka Forbesu bol s majetkom 42,4 miliardy dolárov 11. najbohatším človekom sveta. V roku 2015 bol označovaný za 29. najvplyvnejšiu osobu na svete.

"S ťažkým srdcom vám musím oznámiť Davidovu smrť," uviedol brat podľa agentúry AP.

"Zdroje blízke rodine uviedli, že David Koch zomrel," napísala ešte v piatok ráno miestneho času novinárka magazínu New Yorker Jane Mayerová. Ďalšie podrobnosti o čase, mieste a príčine smrti nie sú zatiaľ známe, dodala televízia CBS News.

David Koch a jeho starší brat Charles boli vplyvnou silou v americkej politike od 80. rokov 20. storočia. Ich vplyv do veľmi veľkej miery pramenil z bohatstva, ktoré je sústredené v spoločnosti Koch Industries. Tá sa zaoberá rafinovaním ropy, produkuje priemyselné hnojivá a vyrába papierové poháre značky Dixie, ako aj toaletný papier značky Quilted Northern.

Davidovi Kochovi diagnostikovali pred vyše 20 rokmi rakovinu prostaty a vlani odišiel zo spoločnosti Koch Industries do dôchodku. Odôvodnil to zlým zdravím, napísala tlačová agentúra Reuters. Ponechal si titul emeritný riaditeľ. Žil v New Yorku.

Po zosnulom zostala jeho manželka Julia a ich tri deti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.