Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2019, 11:10 Aktualizované dňa 25.08.2019 o 12:18

Po brexite uzavrieme veľkú obchodnú dohodu, sľubuje Trump Johnsonovi

  • Šef Bieleho domu považuje Borisa Johnsona za toho pravého muža, ktorý Británii zaistí úspešný odchod z Európskej únie.
  • Americký prezident je presvedčený, že Británia a Spojené štáty po brexite budú mať "naozaj veľkú" obchodnú dohodu. Jej uzavretie by podľa neho mohlo byť rýchle.
  • Pred rokovaním so šéfom Bieleho domu sa britský premiér ohradil aj proti obchodným vojnám a rôznym bariéram.
Donald Trump a Boris Johnson
Zdroj: TASR/AP

Británia bude mať po odchode z Európskej únie so Spojenými štátmi veľkú obchodnú dohodu, ktorú bude možné uzavrieť rýchlo.

Pred schôdzkou s britským premiérom Borisom Johnsonom na okraj summitu skupiny vyspelých ekonomík G7 v juhofrancúzskom Biarritzi to dnes povedal americký prezident Donald Trump.

Chváli Johnsona

Johnsona považuje šéf Bieleho domu za toho pravého muža, ktorý Británii zaistí úspešný odchod z Európskej únie.

Dnešné raňajky sú prvým bilaterálnym rokovaním amerického prezidenta s novým britským premiérom.

Trump však Johnsonovi v minulosti už niekoľkokrát vyjadril značné sympatie a podporil aj jeho postoj k brexitu. Na otázku novinárov, akú by dal predsedovi britskej vlády k rokovaniam o brexite radu, prezident odpovedal, že Johnson "žiadne rady nepotrebuje, je tým pravým mužom pre túto prácu".

Rokovania budú ťažké

Americký prezident je presvedčený, že Británia a Spojené štáty po brexite budú mať "naozaj veľkú" obchodnú dohodu. Jej uzavretie by podľa neho mohlo byť rýchle.

Johnson síce očakáva, že obchodné rokovania s Washingtonom budú ťažké, americký trh podľa neho ale britským firmám ponúkne obrovské príležitosti.

Pred rokovaním so šéfom Bieleho domu sa britský premiér ohradil aj proti obchodným vojnám a rôznym bariéram. Spojené kráľovstvo podľa Johnsona totiž už viac ako dvesto rokov z voľného svetového obchodu ťaží.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.