Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.08.2019, 12:14

Ceny ropy klesli. Trhy zareagovali na oznámenie Číny

Čínske ministerstvo obchodu v piatok informovalo, že Čína najskôr od 1. septembra a potom od 15. decembra zavedie dovozné clá vo výške 5 percent až 10 percent na tovary z USA v hodnote 75 miliárd dolárov

Ceny ropy klesli. Trhy zareagovali na oznámenie Číny
Zdroj: Reuters

Ceny ropy zaznamenali v závere tohto týždňa pokles, keď trhy zareagovali na oznámenie Číny, že zavedie odvetné clá na ďalšie tovary zo Spojených štátov. Cena americkej WTI klesla aj za celý týždeň, a to o vyše 1 percento. Naopak, cena Brentu síce v závere piatkového obchodovania (23. 8.) klesla, za celý týždeň však zaznamenala rast.

Čínske ministerstvo obchodu v piatok informovalo, že Čína najskôr od 1. septembra a potom od 15. decembra zavedie dovozné clá vo výške 5 percent až 10 percent na tovary z USA v hodnote 75 miliárd dolárov (67,78 miliardy eur).

Od 15. decembra začne platiť okrem toho clo na americké autá vo výške 25 percent a autosúčiastky vo výške 5 percent. Celkovo by sa clá mali týkať 5 078 produktov, okrem áut a autosúčiastok aj malých lietadiel, ropy a agroproduktov.

Uvedené opatrenia sú odpoveďou na eskaláciu obchodnej vojny zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na čínsky krok reagoval tým, že USA Čínu "nepotrebujú" a americké firmy by mali začať svoje produkty vyrábať na domácom trhu.

Investori zároveň sledovali vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella na stretnutí centrálnych bankárov v Jackson Hole. Jeho vyjadrenie, že americká ekonomika "je v dobrej pozícii" a Fed "bude reagovať podľa vývoja situácie," aby súčasné tempo rastu udržal, neposkytlo trhom jasnejší signál, či banka na najbližšom zasadnutí úrokové sadzby zníži.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri dosiahla v závere piatkového obchodovania 59,34 USD za barel (159 litrov). V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje pokles o 58 centov (1 percento). Za celý týždeň však cena Brentu vzrástla o 1,2 percenta.

Cena americkej ľahkej ropy WTI uzatvorila obchodovanie na úrovni 54,17 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke tak klesla o 1,18 USD (2,1 percenta). Pokles zaznamenala aj za celý týždeň, a to o 1,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.