Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2019, 11:12

Čína odmieta ďalšiu eskaláciu obchodnej vojny s USA

Rokovania s USA by sa mali začať čoskoro.

Čína odmieta ďalšiu eskaláciu obchodnej vojny s USA
Zdroj: Reuters

Americkí a čínski vyjednávači by mali "veľmi skoro" obnoviť rokovania o obchode, uviedol v pondelok americký prezident Donald Trump.

Ako povedal pre novinárov na okraj samitu skupiny G7 vo francúzskom letovisku v Biarritzi, čínski vyjednávači kontaktovali americkú stranu s cieľom vrátiť sa k rokovaciemu stolu.

"Takže sa k rokovaciemu stolu vrátime. Myslím, že chcú s tým niečo urobiť," dodal Trump smerom k Číne, ktorej ekonomika podľa neho v poslednom období výrazne utrpela.

Zároveň však opätovne vyzdvihol čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga ako "veľkého lídra".

Čínsky podpredseda vlády Liou Che medzitým uviedol, že Čína chce obchodný spor riešiť "pokojnými rokovaniami a jednoznačne odmieta ďalšiu eskaláciu konfliktu".

"Chceme problém vyriešiť prostredníctvom diskusií a spolupráce. Chceme to riešiť v pokojnej atmosfére a rezolútne odmietame ďalšiu eskaláciu súčasnej obchodnej vojny," povedal Liou Che, ktorý je hlavným ekonomickým poradcom čínskeho prezidenta.

Ako dodal, eskalácia obchodného sporu neprospieva Číne ani USA a nie je ani v záujme ostatných krajín.

Čo sa týka amerických firiem uviedol, že sú v Číne vítané a bude s nimi zaobchádzané dobre.

"Vítané sú všetky zahraničné firmy vrátane firiem z USA, ktoré chcú v Číne investovať a pôsobiť," dodal Liou Che.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.