Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2019, 12:52

Do Holandska sa kvôli brexitu presťahovalo už 98 spoločností

Ďalších 325 firiem sa informovalo o možnostiach presunu z Británie.

Do Holandska sa kvôli brexitu presťahovalo už 98 spoločností
Zdroj: Dreamstime

Od roku 2016 dodnes sa 98 spoločností rozhodlo presťahovať svoju činnosť do Holandska.

Dôvodom je brexit, čiže očakávaný odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie, uviedol v pondelok spravodajský server DutchNews.nl s odkazom na údaje Holandskej agentúry pre zahraničné investície (NFIA).

Záujem o presun narastá

Podľa NFIA asi polovica z uvedeného počtu firiem presunula svoje operácie priamo z územia Británie. Zvyšok sú ázijské alebo americké firmy, ktoré sa rozhodli pre svoju európsku základňu radšej v Holandsku ako v Spojenom kráľovstve.

Zrejme nejde o konečný počet firiem, lebo ďalších 325 spoločností vrátane niektorých veľkých mien zo sveta biznisu sa pre brexit už informovalo o možnostiach pôsobenia v Holandsku.

Len od začiatku tohto roka to bolo viac ako 100 rôznych firiem zo sveta a NFIA očakáva, že v nadchádzajúcich mesiacoch počet záujemcov bude narastať.

"Spoločnostiam trvá od polroka až po niekoľko rokov, kým sa presťahujú ku nám," uviedol hovorca NFIA pre DutchNews.nl.

Upozornil, že je ľahšie pre menšie firmy presťahovať malú kanceláriu, kým presun výrobných zariadení alebo veľkých dátových centier si vyžaduje viac času.

Do konca roku 2018 firemné presuny súvisiace s brexitom priniesli do Holandska okolo 2500 nových pracovných miest, keď sa najmenej 60 už v krajine usadilo.

Obavy z tvrdého brexitu

​Ich hlavnou motiváciou je udržanie si prístupu na jednotnom trhu EÚ, pričom väčšina z presťahovaných spoločností si zachovala aj svoje pôsobenie na britskom trhu.

"Brexit má nepochybne ekonomické vplyvy na medzinárodné podnikanie, pretože firmy chcú podnikať všade v Európe," opísal situáciu šéf NFIA Jeroen Nijland.

Spresnil, že pokračujúca a rastúca neistota v Spojenom kráľovstve a čoraz pravdepodobnejší scenár tvrdého brexitu vyvolávajú u predstaviteľov medzinárodných spoločností veľké obavy.

"Aj preto sa čoraz viac spoločností orientuje na Holandsko ako na potenciálnu novú základňu na európskom trhu," vysvetlil Nijland.

Holandsko je obzvlášť atraktívne pre spoločnosti v oblasti financií, sektore IT, mediálnom a reklamnom priemysle, a tiež v oblastiach spojených s biologickými vedami a ochranou zdravia.

Medzi spoločnosti, ktoré uviedli, že sa sťahujú do Holandska z dôvodu brexitu, patrí napríklad japonská investičná banka Norinchukin, mediálna spoločnosť TVT Media, poskytovatelia finančných služieb MarketAxess a Azimo či námorná poisťovacia spoločnosť UK P&I.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.