Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2019, 14:59

Z právneho hľadiska Británia nebude EÚ dlhovať 39 miliárd eur, povedal Boris Johnson

Bolo by tak v prípade tvrdého brexitu.

Z právneho hľadiska Británia nebude EÚ dlhovať 39 miliárd eur, povedal Boris Johnson
Zdroj: Reuters

Británia musí vyrovnať svoje finančné záväzky voči Európskej únii aj v prípade brexitu bez dohody, uviedla Európska komisia.

EÚ očakáva, že Británia bude ctiť všetky svoje finančné záväzky, ktoré vznikli počas jej členstva v únii aj v prípade odchodu bez dohody, uviedla hovorkyňa EK Mina Andreeva.

Britský premiér Boris Johnson v nedeľu (25. 8.) povedal, že ak Británia opustí EÚ bez dohody, z právneho hľadiska nebude dlhovať 39 miliárd libier (43,12 miliardy eur), ako sa s Bruselom dohodla jeho predchodkyňa Theresa Mayová.

"Je potrebné rešpektovať všetky záväzky, ktoré prevzalo 28 členských štátov. To platí tiež a predovšetkým v prípade scenára brexitu bez dohody, kde sa očakáva, že Veľká Británia bude naďalej ctiť všetky záväzky, ktoré prijala počas členstva v EÚ," uviedla Andreeva.

Podľa nej dôležité nie sú právne hrozby, ale je potrebné si uvedomiť, že jedine vyrovnanie účtov môže byť základom pre nový vzťah medzi Londýnom a Bruselom založený na vzájomnej dôvere.

​Dodala, že Británia tento problém zatiaľ neotvorila.

Johnson sľúbil, že Británia odíde z EÚ 31. októbra s alebo bez dohody.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.