Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.08.2019, 12:19

Prvá žaloba na Boeing kvôli problémovým lietadlám MAX. Rusi chcú vyše dvesto miliónov

Ruská firma podala žalobu na Boeing v súvislosti s nedodržaním kontraktu.

Prvá žaloba na Boeing kvôli problémovým lietadlám MAX. Rusi chcú vyše dvesto miliónov
Zdroj: Reuters

Dcérska firma ruského štátneho konglomerátu Rostec podala v Spojených štátoch žalobu kvôli porušeniu kontraktu na 35 lietadiel Boeing 737 MAX.

Je to prvá žaloba na amerického výrobcu zo strany zákazníka v spojitosti s bezpečnostnou krízou okolo týchto lietadiel, napísal denník Financial Times (FT).

Boeing 737 MAX bol celosvetovo odstavený po dvoch nehodách, pri ktorých zahynulo viac ako 300 ľudí. Boeing aj letecké spoločnosti stále predlžujú lehoty, kedy sa lietadlo bude môcť opäť vrátiť do vzduchu.

Lízingová firma Avia Capital Services tvrdí, že havárie boli spôsobené "nedbalosťou a rozhodnutiami spoločnosti Boeing" nielen pri projektovaní lietadla, ktoré bolo "chybné", ale tiež pri "zadržiavaní kritických informácií" americkému regulátorovi počas certifikácie.

Avia uviedla, že predtým, než boli lietadlá 737 Max celosvetovo vyradené z prevádzky, si u amerického výrobcu objednala 35 týchto strojov a odovzdala mu sumu 35 miliónov dolárov (31,4 miliónov eur) na zabezpečenie zákazky.

Teraz požaduje vrátenie tejto sumy spolu s úrokmi, stratami na zisku vo výške 75 miliónov dolárov (67,4 miliónov eur), 115 miliónov dolárov (103 miliónov eur) z titulu kompenzácií a represívnych náhrad škody. Rostec agentúre Reuters podanie žaloby potvrdil.

​Boeing bol žalovaný v pondelok na súde v Chicagu. V žalobe stojí, že firma "zámerne" neprezradila svojim zákazníkom, vrátane Avia Capital Services, informácie o letovej spôsobilosti lietadla Max, aby ich ku kúpe lietadla prinútila.

Právny zástupca Steven Marks zo spoločnosti Podhurst Orseck listu FT povedal, že kompenzácia, ktorú Boeing ruskému podniku ponúkol, nebola adekvátna.

Kvôli podaniu žaloby sa na neho obrátili aj ďalšie spoločnosti. Marks predpovedal, že prípad bude len prvý z mnohých.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.