Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.08.2019, 13:30

Britská libra prudko padla

Spôsobilo to oznámenie o pozastavení činnosti parlamentu.

Britská libra prudko padla
Zdroj: Reuters

Britská libra prudko oslabila po správe, že premiér Boris Johnson chce pozastaviť činnosť parlamentu od deviateho septembra do 14. októbra, čo zvyšuje riziko brexitu bez dohody.

Libra po správe BBC padla a najviac oslabila spomedzi veľkých svetových mien. Výnosy dlhopisov britskej vlády klesli vďaka očakávaniam, že britská centrálna banka (BoE) zníži úrokové sadzby skôr, než sa doteraz predpokladalo.

Británia má opustiť Európsku úniu (EÚ) 31. októbra a zastavenie činnosti parlamentu by znamenalo, že poslanci by mali menej času na zablokovanie brexitu bez dohody.

Libra po zverejnení správy BBC voči doláru oslabila o 1,1 percenta, neskôr však zmazala časť strát a okolo poludnia sa so stratou 0,7 percenta predávala po 1,2206 amerických dolárov.

Voči euru sa znížila o 0,7 percenta na 0,9085 britkskej libry za euro. Výnosy desaťročných britských vládnych dlhopisov klesli o štyri bázické body na 0,46 percenta.

​Kolísanie kurzu libry podľa devízového stratéga ING Groep Petra Krpatu len zdôrazňuje, akej veľkej neistote britská mena čelí, že aktuálne je len málo odolná voči negatívnym správam a je náchylná na oslabovanie rovnako ako to, že riziko brexitu bez dohody je nezanedbateľné.

"Očakávame, že kurz libry voči euru v najbližších týždňoch opäť otestuje úroveň 0,9300 GBP/EUR, dokonca možno až 0,95 GBP/EUR, ak sa spor medzi premiérom Johnsonom a britským parlamentom či EÚ vyostrí," uviedol Krpata.

Brexit bez dohody je pre libru najhorším možným scenárom. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg by v takom prípade jej kurz padol až na 1,10 USD/GBP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.