Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2019, 11:50

Planéta v pohybe. Globálny cestovný ruch rastie rýchlejšie, než sa čakalo

Európa je najvyhľadávanejším cieľom turistov a cestovanie jej prináša najvyššie príjmy, celkovo 570 miliárd dolárov.

Planéta v pohybe. Globálny cestovný ruch rastie rýchlejšie, než sa čakalo
Zdroj: Pixabay

Dôležitosť turizmu pre svetovú ekonomiku je obrovská a navyše rastie rýchlejšie, než sa predpokladalo. V pohybe bolo vlani 1,4 miliardy ľudí.

V najbližších rokoch pribudnú ďalšie stovky miliónov dovolenkárov. Dôvodov je niekoľko: bohatnutie obyvateľov, dostupnejšie lietanie aj víza, ale aj lepšie technológie.

"Rok 2018 bol deviatym rokom nepretržitého rastu. Cestovný ruch teraz predstavuje sedem percent celosvetového vývozu a v posledných siedmich rokoch rastie rýchlejšie ako vývoz tovaru," píše sa v správe Svetovej organizácie cestovného ruchu (UNWTO), publikovanej vo štvrtok.

V obehu sú miliardy dolárov denne

Turizmus vlani generoval výnosy 1,7 bilióna dolárov, čiže päť miliárd dolárov denne. Ešte predvlani bol denný prínos sektora o jednu miliardu nižší.

Celosvetovo cestovný ruch zodpovedá zhruba desiatim percentám hrubého domáceho produktu.

Podľa magazínu Českého štatistického úradu Štatistika & My bola globálna méta 1,4 miliardy turistov dosiahnutá o dva roky skôr, než predpokladala prognóza UNWTO z roku 2010. Do roku 2030 by počet turistov mohol stúpnuť na 1,8 miliardy.

"Výsledky potiahla priaznivá ekonomická klíma, rastúca stredná trieda v rozvojových ekonomikách, technologický pokrok, nové obchodné modely, rastúca kapacita dopravcov, cenovo dostupnejšie lietanie a zjednodušenie vízového režimu," vysvetlil generálny tajomník UNWTO Zurab Pololikashvili. Vlaňajší rok podľa neho ukázal na silu a veľký potenciál cestovného ruchu.

Kraľuje Európa

Francúzsko naďalej dominuje štatistike počtu príjazdov turistov. Spojené štáty vedú v inej disciplíne, najviac z jednotlivých krajín finančne profitujú z medzinárodného cestovného ruchu: vlani získali 334 miliardy dolárov. Sú treťou najnavštevovanejšou krajinou po Francúzsku a Španielsku.

Kým severná Európa v počte turistov stagnovala (menej sa cestuje najmä do Veľkej Británie), tak Európa ako celok medziročne rástla o 5 percent na 710 miliónov turistov.

Európa je tak stále najvyhľadávanejším cieľom turistov a cestovanie jej prináša najvyššie príjmy, celkovo 570 miliárd dolárov. Viac sa cestovalo predovšetkým do oblasti Stredomoria a juhoeurópskych štátov.

Zvyšuje sa záujem o nové regióny

Najprogresívnejší vývoj však nezažíva Európa, ale región Ázie a Tichomoria. Počet turistov tam vlani narástol o 7 percent na 348 miliónov.

Popularita oblasti rastie najrýchlejšie spolu s Afrikou, ktorá zaznamenala nárast počtu príjazdov na 67 miliónov. Najpomalšie stúpa atraktivita USA, v počte ľudí o dve percentá, pričom tržby stagnovali.

Cestovný ruch zahŕňa sektor ubytovania, stravovanie, dopravu, činnosti cestovných kancelárií a agentúr, kultúrne, športové a rekreačné služby a ďalšie odbory.

Najviac míňajú Číňania

V útratách dlhodobo už od roku 2012 vedie Čína. Výdavky Číňanov boli vlani bezmála dvojnásobné oproti obyvateľom USA, ktorí utratili druhú najvyššiu sumu.

"Jej náskok sa z roka na rok zvyšuje. Porazila oboch bývalých dlhodobých lídrov výdavkových tabuliek - Nemecko a USA. Nie je bez zaujímavosti, že výdavky čínskych turistov rástli v posledných pätnástich rokoch najrýchlejšie zo všetkých," uviedol Zdeněk Lejsek z oddelenia štatistiky cestovného ruchu ČSÚ.

Šesť z desiatich ľudí (presnejšie 58 percent) vycestovalo lietadlom. V roku 2000 bol podiel leteckej dopravy v cestovnom ruchu 46 percent.

Autom sa vlani prepravilo na dovolenku či služobnú cestu 37 percent ľudí. Námorná preprava (4 percentá) je obľúbenejšia než vlaková, ktorá predstavuje dve percentá.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.