Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2019, 12:39

OLAF odkazuje Čechom: Európske peniaze na Čapí hnízdo nešli, je to vo vašich rukách

Podľa európskeho úradu je pozitívnym efektom vyšetrovania, že nakoniec neboli minuté žiadne európske peniaze.

OLAF odkazuje Čechom: Európske peniaze na Čapí hnízdo nešli, je to vo vašich rukách
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Český štátny zástupca môže mať mnoho dôvodov, prečo zastaviť stíhanie v kauze Čapí hniezdo. Novinárom to dnes povedal šéf Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) Ville Itälä, podľa ktorého je s ďalšími závermi potrebné počkať na podrobnejšie informácie o vývoji prípadu.

Podľa riaditeľa vyšetrovateľov OLAF je pozitívnym výsledkom práce úradu, že na stavbu farmy nakoniec neboli použité európske peniaze.

OLAF vyšetroval okolnosti, za ktorých skupina Agrofert získala z európskych fondov 50 miliónov eur na stavbu farmy Čapí hniezdo. Koncom roku 2017 dospel k záveru, že existuje podozrenie na dotačný podvod.

České ministerstvo financií následne oznámilo, že farma, ktorá ako malý podnik pôvodne získala dotáciu, načo opäť prešla pod Agrofert, bola vyňatá z európskeho financovania.

V pondelok prokurátor podľa Deníku N navrhol zastaviť trestné stíhanie premiéra Andreja Babiša, konečné rozhodnutie však ešte nepadlo.

"Podľa našich informácií sa Česi nakoniec rozhodli financovať ten projekt prostredníctvom peňazí z národného rozpočtu. Pozitívny efekt vyšetrovania je ten, že (na projekt) neboli použité žiadne európske peniaze," povedal novinárom riaditeľ OLAF pre vyšetrovanie Ernesto Bianchi. Závery českého vyšetrovania sú podľa neho úplne v rukách českých úradov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.