Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2019, 13:37

Predaj áut s alternatívnym pohonom stúpol o viac než 60 percent

Zároveň záujem o naftové autá v EÚ klesol o 16 percent.

Predaj áut s alternatívnym pohonom stúpol o viac než 60 percent
Zdroj: Dreamstime

Predaj áut s naftovým motorom v Európskej únii klesol v druhom štvrťroku o viac než 16 pecent. Poukázala na to správa Združenia európskych výrobcov automobilov (ACEA), ktorú zverejnila agentúra DPA.

Podľa združenia sa v EÚ predalo od apríla do konca júna približne 1,3 milióna naftových áut. Medziročne to predstavuje pokles o 16,4 percenta.

Klesol aj podiel dieselových áut na trhu, a to o päť percentuálnych bodov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. V Nemecku sa však dopyt po dieselových autách mierne zvýšil, o 3,5 percenta.

Naopak, takmer dve tretiny predaných áut v Európskej únii predstavovali v druhom kvartáli autá s benzínovým motorom.

Celkovo sa v druhom štvrťroku predalo v EÚ 2,4 milióna benzínových áut, z toho najvýraznejší rast zaznamenali v Taliansku, kde sa predaj benzínových vozidiel zvýšil medziročne o 27,4 percenta.

Dopyt po benzínových autách vzrástol prakticky na všetkých veľkých trhoch EÚ, až na Nemecko, kde zaznamenali v druhom kvartáli najvýraznejší rast predaja vozidiel na alternatívny pohon.

Predaj týchto áut vzrástol až o 60,7 percenta. Dopyt po ekologickejších autách sa však zvýšil aj v Španielsku, Taliansku, Británii a vo Francúzsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.