Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2019, 13:59

Ťažba ropy v Nórsku prudko vzrastie. Vďaka najväčšiemu objavu za viac ako tri desaťročia

Nórsko začína ťažbu na poli Johan Sverdrup v Severnom mori.

Ťažba ropy v Nórsku prudko vzrastie. Vďaka najväčšiemu objavu za viac ako tri desaťročia
Zdroj: Reuters

Ťažba ropy v Nórsku v budúcom roku vďaka začatiu ťažby na novom poli zaznamená najväčší rast za niekoľko rokov.

Pre ťažbu v Severnom mori je to možno jedna z posledných priaznivých správ, pretože na obzore nie je žiadny nový projekt väčšieho rozsahu a ťažba zo starších polí klesá.

Bez nového poľa bude ťažba v Nórsku skôr stagnovať, upozornila agentúra Bloomberg.

Firma Equinor dostala zelenú začať ťažbu na poli Johan Sverdrup a prvý tanker by sa mal začať nakladať budúci mesiac, teda o mesiac skôr, než sa pôvodne plánovalo.

Medzi piatimi najväčšími 

Pole Johan Sverdrup patrí medzi päť najväčších ropných polí na mori objavených v Nórsku. V budúcom roku toto pole pomôže Nórsku k najväčšiemu rastu ťažby ropy od 80. rokov minulého storočia.

To je síce dobrá správa pre prevádzkovateľov poľa aj Nórsko, ťažba zo Severného mora však na druhej strane bojuje s poklesom dodávok zo starších polí, ktoré sú v prevádzke od 70. rokov.

Ťažiari v Severnom mori majú problém, že tu nie je žiadny iný projekt budúcej ťažby veľkosti približujúcej sa poľu Sverdrup.

"So započítaním poľa Sverdrup vidíme rast ťažby v najbližšej dobe," povedala analytička Rystad Energy Sonya Boodooová. Bez započítania ťažby z poľa Sverdrup bude ťažba podľa nej stagnovať.

​Najväčšími ťažiarmi ropy v Severnom mori sú Nórsko a Británia. Pole Sverdrup podporí rast ťažby v Nórsku, ťažba Británie však má v budúcom desaťročí klesať kvôli znižovaniu produkcie zo starších polí, ako Buzzard, Golden Eagle a Elgin.

Objav firmy Lundin Petroelum

Najväčším poľom, z ktorého by sa malo v Británii začať ťažiť, je podľa firmy Energy Aspects pole Bentley. Ťažba z neho má byť 60-tisíc barelov denne.

To je zlomok veľkosti ťažby z poľa Sverdrup, ktorá má v prvej fáze dosiahnuť 440-tisíc barelov denne a v ďalšom desaťročí má ďalej rásť. Potom, čo dosiahne ťažba z poľa Sverdrup vrchol, by ťažba ropy v Nórsku mala začať klesať.

Pole Sverdrup objavila firma Lundin Petroelum v roku 2010. Je najväčším objavom v Severnom mori za viac ako tri desaťročia a tretím najväčším poľom Nórska podľa rezerv. Očakáva sa, že ťažiť sa z neho bude v najbližších 40 rokoch.

Prevádzkovateľom poľa je firma Equinor a jej partnermi sú Lundin, Aker BP, Total a nórska štátna firma Petoro. Do leta 2020 má ťažba z poľa stúpnuť na 440-tisíc barelov denne a do konca roka 2022 na 660-tisíc barelov denne, uviedol Equinor.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.