Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2019, 00:00

Obchodná vojna má dôsledky. Najsilnejšia ekonomika sveta naráža na realitu

Protekcionistické politiky výrazne obmedzili zahraničný obchod. Výsledný šok prispieva k spomaleniu globálnej rastovej dynamiky.

Donald Trump a Si Ťin-pching
Zdroj: Reuters

V posledných dvoch rokoch dosiahla globálna ekonomika vrchol 10 rokov trvajúceho zotavovania sa z veľkej hospodárskej recesie a začala sa spomaľovať. Popri bežných javoch sprevádzajúcich neskorú rastovú fázu, ako je zdražovanie výrobných vstupov, k zvratu prispeli zahraničnoobchodné šoky spôsobené nárastom protekcionistických politík.

„Svetová ekonomika rástla v prechádzajúcich rokoch nad svoj potenciál, k čomu prispeli jednorazové faktory,“ povedal pre HN analytik J&T Banky Stanislav Pánis. K tým patrí napríklad zníženie daní v Spojených štátoch či uvoľnená politika Fedu.

Podľa Pánisa by k spomaleniu nadtrendového rastu došlo aj bez obchodných treníc medzi Pekingom a Washingtonom či bez zvýšenej neistoty okolo brexitu alebo iných, politických otáznikov. „Tieto protivetry však dodali spomaleniu väčšiu forsáž,“ povedal.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.