Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2019, 00:00

Obchodná vojna má dôsledky. Najsilnejšia ekonomika sveta naráža na realitu

Protekcionistické politiky výrazne obmedzili zahraničný obchod. Výsledný šok prispieva k spomaleniu globálnej rastovej dynamiky.

Donald Trump a Si Ťin-pching
Zdroj: Reuters

V posledných dvoch rokoch dosiahla globálna ekonomika vrchol 10 rokov trvajúceho zotavovania sa z veľkej hospodárskej recesie a začala sa spomaľovať. Popri bežných javoch sprevádzajúcich neskorú rastovú fázu, ako je zdražovanie výrobných vstupov, k zvratu prispeli zahraničnoobchodné šoky spôsobené nárastom protekcionistických politík.

„Svetová ekonomika rástla v prechádzajúcich rokoch nad svoj potenciál, k čomu prispeli jednorazové faktory,“ povedal pre HN analytik J&T Banky Stanislav Pánis. K tým patrí napríklad zníženie daní v Spojených štátoch či uvoľnená politika Fedu.

Podľa Pánisa by k spomaleniu nadtrendového rastu došlo aj bez obchodných treníc medzi Pekingom a Washingtonom či bez zvýšenej neistoty okolo brexitu alebo iných, politických otáznikov. „Tieto protivetry však dodali spomaleniu väčšiu forsáž,“ povedal.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.