Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2019, 12:31

Shell chce v Severnom mori ponechať demontované ropné plošiny

Na ich základoch však ostáva okolo 11-tisíc ton chemikálií a ropy.

Shell chce v Severnom mori ponechať demontované ropné plošiny
Zdroj: Reuters

Belgicko spolu s ďalšími štyrmi krajinami EÚ a Európskou komisiou (EK) protestuje proti úmyslom ropnej spoločnosti Shell ponechať základy troch bývalých vrtných súprav v Severnom mori. Uviedla vo štvrtok tlačová agentúra Belga.

Ide o platformy Brent Bravo, Brent Charlie a Brent Delta. Tie sa nachádzajú v britskej časti Severného mora. Spoločnosť Shell tieto platformy rozoberá, ale chce ponechať na svojom mieste základy plošín, ktoré presahujú 24 metrov nad hladinu mora.

Proti tomuto zámeru už podalo sťažnosť päť krajín - Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Švédsko. "Žiadame, aby bolo potvrdené, že to nebude mať žiadne dôsledky na životné prostredie. Spoločnosť Shell to v súčasnosti nemôže zaručiť," uviedol pre médiá belgický federálny minister zodpovedný za oblasť Severného mora Philippe De Backer.

Obavy týkajúce sa budúcnosti základov troch vrtných plošín predniesla aj Európska komisia.

Belga upozornila, že na základoch uvedených troch vrtných plošín zostáva okolo 11-tisíc ton chemikálií a ropy. Tie postupom času skončia v mori. Podľa údajov spoločnosti Shell bude trvať 750 rokov, kým sa betónové konštrukcie základov plošín úplne rozpadnú.

​Dosah na životné prostredie bude podľa spoločnosti minimálny a predstavitelia Shellu sa bránia tvrdením, že demolácia základov troch platforiem by bola "extrémne nebezpečná".

Túto otázku bude musieť vyriešiť britská vláda, lebo konštrukcie sú v britských výsostných vodách.

Britská strana však podľa Belga uvažuje o udelení výnimky pre spoločnosti Shell z dohovoru OSPAR (zameranom na ochranu morského prostredia v oblasti severovýchodného Atlantiku), ktorý vyžaduje, že vrtné súpravy po skončení svojej činnosti musia byť úplne demontované.

V polovici októbra je naplánované pracovné stretnutie účastníkov dohovoru OSPAR, na ktorom bude prerokovaná aj táto záležitosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.