Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2019, 11:49

Hospodársky rast EÚ aj eurozóny sa výrazne spomalil

Vedenie ECB mieni podporiť ekonomiku eurozóny ďalšími podpornými opatreniami.

Hospodársky rast EÚ aj eurozóny sa výrazne spomalil
Zdroj: Reuters

Rast ekonomiky eurozóny aj celej Európskej únie v druhom štvrťroku citeľne spomalil, v oboch prípadoch predstavovalo spomalenie 0,2 percenta.

Vo svojej konečnej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat, ktorý tak potvrdil predbežné údaje. V prvých troch mesiacoch roka sa hrubý domáci produkt (HDP) krajín eurozóny zvýšil o 0,4 percenta, v celej EÚ potom o 0,5 percenta.

Zamestnanosť v eurozóne oproti prvému štvrťroku vzrástla o 0,2 percenta, v celej EÚ o 0,3 percenta.

Medziročný rast EÚ spomalil na 1,4 percenta

V medziročnom porovnaní sa HDP eurozóny v druhom štvrťroku zvýšilo o 1,2 percenta, zatiaľ čo predchádzajúce údaje hovorili o raste nižšom o desatinu percentuálneho bodu.

Spresnený údaj je zhodný s rastom v prvom kvartáli. V celej EÚ medziročný rast spomalil na 1,4 percenta z 1,6 percenta pred rokom.

Vedenie Európskej centrálnej banky (ECB) kvôli očakávanému spomaleniu hospodárskeho rastu mieni podporiť ekonomiku eurozóny ďalšími podpornými opatreniami.

Maďarsko zaznamenalo rast

ECB v auguste uviedla, že nový súbor opatrení by mohol priniesť ďalšie zníženie úrokov či nové nákupy dlhopisov. Tomuto postupu sa nebráni ani Christine Lagardeová, ktorá by sa šéfkou centrálnej banky mala stáť od novembra.

​Medzi krajinami únie zaznamenalo podľa Eurostatu najvyšší medzikvartálny rast Maďarsko, ktorého ekonomika v druhom štvrťroku rástla o 1,1 percenta.

Na popredných priečkach boli aj ďalšie krajiny bývalého východného bloku. Slovenská republika uzatvára prvú desiatku s rastom o 0,7 percenta.

Najhoršie dopadla Británia, ktorej ekonomika zaznamenala pokles o 0,2 percenta. Nemecko na tom bolo len o desatinu percentuálneho bodu lepšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.