Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 11:43

Čínska automobilka Geely investovala 50 miliónov eur do nemeckého Volocopteru

Firma Volocopter vyvíja "lietajúce taxíky".

Čínska automobilka Geely investovala 50 miliónov eur do nemeckého Volocopteru
Zdroj: Reuters

Nemecká firma Volocopter, ktorá vyvíja „lietajúce taxíky“, získala v pondelok 50 miliónov eur od investorov, vrátane čínskej automobilky Geely. Riskuje tak oživenie debaty o čínskych investíciách do firiem v Európskej únii (EÚ).

„Nové prostriedky sa použijú na uvedenie komerčných lietadiel VoloCity na trh v priebehu nasledujúcich troch rokov,“ vyhlásil Volocopter.

Malé firmy, vrátane nemeckých spoločností Volocopter a Lilium, súťažia s etablovanými výrobcami lietadiel, ako je Airbus a technologickými gigantmi ako Uber o to, kto vyrobí prvé letecké taxíky.

Volocopter otestoval niekoľko verzií "vrtuľníkových taxíkov" VoloCity, postupne ich upravoval a odstraňoval nedostatky. Jeho ostatná verzia s 18 rotormi dokáže prepraviť dvoch cestujúcich s príručnou batožinou do vzdialenosti 35 kilometrov rýchlosťou až 110 kilometrov za hodinu.

Noviny Financial Times informovali, že podiel Geely vo Volocoptere bude predstavovať okolo desať percent.

Predseda predstavenstva Li Šu-fu v tejto súvislosti uviedol, že investícia podčiarkuje „dôveru Geely v letecké taxíky Volocopter ako aj ďalší ambiciózny krok v rámci rozširovania ako elektromobilov, tak nových služieb mobility".

Spoločnosť Volocopter zdôraznila, že jej zakladatelia zostávajú najväčšími akcionármi firmy spolu s domácimi spoločnosťami, ako sú Daimler, vlastník automobilky Mercedes-Benz či výrobca čipov Intel.

​Geely pritom patrí medzi dôležitých investorov koncernu Daimler. Tajne v ňom získal podiel vo výške zhruba desať percent, kým sa to prevalilo vo februári 2018, čo znepokojilo nemeckých politikov aj podniky.

Predchádzala tomu séria čínskych investícií do kľúčových odvetví v Nemecku, ktorá vyvolala obavy, že dôležité technológie "vykĺzli" spod kontroly. To prinútilo Berlín sprísniť zákony o zahraničných investíciách v „strategických“ odvetviach.

Daimler sa snažil bagatelizovať vplyv spoločnosti Geely, ktorá kúpila aj švédske Volvo.

„Sme radi, že naši partneri v Geely investovali do spoločnosti Volocopter a stali sa jej akcionármi tak, ako my v roku 2017,“ uviedol generálny riaditeľ Daimler Ola Kallenius.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.