Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 13:55

Dôvera v ekonomiku eurozóny sa zvýšila

ECB bude o nastavení menovej politiky rozhodovať vo štvrtok.

Dôvera v ekonomiku eurozóny sa zvýšila
Zdroj: Dreamstime

Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny sa v septembri prekvapivo zvýšila. Investori sú optimistickejší ohľadom budúceho vývoja, hodnotenie súčasnej situácie je však najslabšie od začiatku roka 2015. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Sentix.

Index dôvery sa v septembri zvýšil na mínus 11,1 bodu z augustového mínus 13,7 bodu. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali pokles indexu na mínus 14 bodov.

Čiastkový index ekonomických vyhliadok vzrástol na mínus 12,8 bodu z augustových mínus 20 bodov. Čiastkový index hodnotiaci súčasné podmienky však zaznamenal už štvrtý pokles za sebou a zostúpil na mínus 9,5 bodu, teda na najnižšiu úroveň od januára 2015.

Spoločnosť Sentix v súvislosti so zlepšenými očakávaniami poukázala na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa signalizujúce určitý pokrok pri riešení obchodného konfliktu medzi Spojenými štátmi a Čínou, teda dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Výkonný riaditeľ firmy Manfred Hübner však upozornil, že po "zlých skúsenostiach s tweetmi amerického prezidenta Trumpa" sa nedá na jeho slová o pokroku príliš spoliehať.

"To, čo zostáva, je Európska centrálna banka, od ktorej investori na nasledujúcom zasadnutí očakávajú skutočné zázraky," uviedol Hübner. ECB bude o nastavení menovej politiky rozhodovať vo štvrtok.

Banka v lete signalizovala, že by mohla podporiť ekonomiku ďalším znížením úrokov či novými nákupmi dlhopisov. Hospodársky rast v eurozóne v druhom štvrťroku spomalil o polovicu na 0,2 percenta z 0,4 percenta v prvom kvartáli.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.