Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 16:04

Po Ryanaire štrajkujú aj British Airways

Britská spoločnosť musela zrušiť okolo 1700 letov.

Po Ryanaire štrajkujú aj British Airways
Zdroj: Reuters

Okolo 1700 letov musela zrušiť letecká spoločnosť British Airways kvôli dvojdňovému štrajku za vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky, do ktorej dnes vstúpili jej piloti.

Informovala o tom spravodajská stanica BBC. Podľa odborového zväzu BALPA piloti plánujú usporiadať ďalší štrajk 27. septembra. Ráno už bol zrušený aj jeden spoj s Prahou, neskôr spoločnosť zrušila aj tri spiatočné lety medzi Prahou a Londýnom. Ďalšie môžu nasledovať.

Médiá uvádzajú, že British Airways za normálnych okolností uskutoční asi 800 letov denne, a prepraví tak zhruba 145-tisíc ľudí.

Podľa odborov každý deň štrajku spoločnosť pripraví o asi 40 miliónov libier (44,6 milióna eur). Do štrajku sa zapojilo asi štyritisíc pilotov. Je to prvá takáto protestná akcia British Airways. 

​Predstavitelia BALPA vedeniu British Airways vyčítajú, že aerolinka narušila dôveru v leteckú spoločnosť úspornými krokmi a znížením dobrého mena firmy.

Na druhej strane šéf aeroliniek Alex Cruz tvrdí, že investície do spoločnosti nikdy neboli tak veľké ako teraz.

Obe strany pritom hovoria, že chcú pokračovať v rokovaniach, žiadny dátum však zatiaľ stanovený nebol. "Je čas vrátiť sa k rokovaciemu stolu a dať dohromady serióznu ponuku, ktorá tento spor ukončí," povedal podľa BBC generálny tajomník BALPA Brian Strutton.

Avšak zároveň obvinil British Airways, že verejne hovorí o želaní ďalej rokovať, "súkromne ale hovoria, že vyjednávať nebudú". Poznamenal pritom, že hoci sa hlavný spor týka miezd, veľká nespokojnosť sa týka aj smerovania leteckej spoločnosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.