Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.09.2019, 17:22

Nemecko chce obísť dlhovú brzdu. Uvažuje o vytvorení vedľajšieho rozpočtu

Nové vládne pôžičky v súčasnosti nemôžu prekročiť 0,35 percenta HDP.

Nemecko chce obísť dlhovú brzdu. Uvažuje o vytvorení vedľajšieho rozpočtu
Zdroj: Reuters

Nemecko uvažuje o vytvorení vedľajšieho rozpočtu, ktorý by vláde umožnil obísť prísne fiškálne pravidlá a výrazne zvýšiť verejné investície prostredníctvom nových pôžičiek.

Agentúre Reuters to dnes povedali zdroje oboznámené so situáciou. Nemecko má v ústave zakotvenú takzvanú dlhovú brzdu, podľa ktorej nesmú nové pôžičky prekročiť 0,35 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Euro v reakcii na správu stúplo hore a zvýšili sa aj výnosy dlhopisov nemeckej vlády.

Berlín podľa zdrojov zvažuje o vytvorení nezávislých verejných inštitúcií, ktorých pôžičky by sa nezapočítavali do spolkového rozpočtu.

To by Nemecku umožnilo zvýšiť výdavky na infraštruktúru a na ochranu klímy bez porušenia fiškálnych pravidiel zakotvených v ústave.

Rozpočty týchto nových inštitúcií by podľa zdrojov podliehali miernejším pravidlám stanoveným v Pakte stability a rastu Európskej únie. Nemecko by tak mohlo využiť rekordne nízke náklady na vládne pôžičky na podporu domácej ekonomiky.

"Nórsko má svoju ropu, Nemecko má svoju úverovú pozíciu. Je to ako národné bohatstvo," povedal jeden zo zdrojov. "Pokiaľ bude múdro spravovaná, mohla by takéto nezávislá agentúra pre verejné investície dokonca zarábať na tom, že si bude požičiavať," dodal.

Výnosy dlhopisov nemeckej vlády sa v poslednej dobe pohybujú v zápornom pásme. To znamená, že namiesto toho, aby investori žiadali za svoje peniaze úroky, sú ochotní nemeckej vláde platiť za to, že si od nich požičiava peniaze.

Euro po správe vystúpilo voči americkému doláru na 1,1047 dolárov, a vykazovalo tak denný nárast skoro o 0,2 percenta. Počas dňa kurz eura klesol až na 1,1014 dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.